نرم افزاري براي جلوگيري از بر هم خوردن ريتم شبانه روزي بدن در سفر هاي هوايي

دوشنبه 29 ارديبهشت 1393
نرم افزاري براي جلوگيري از بر هم خوردن ريتم شبانه روزي بدن در سفر هاي هوايي
کاربری آسان
شکل ظاهری
مزایا
رتبه سایت


  • 0


شما مي توانيد با دانلود اين نرم افزار مشکلات ناشي از بر هم خوردن ريتم شبانه روزي بدن که در اثر پرواز هاي هوايي انجام مي شود را برطرف کنيد.به گزارش اپليکيشن ايراني،  يکي از اصلي‌ترين مشکلات کساني که به صورت دائم به کشورهاي دوردست سفر مي‌کنند، وفق دادن بدنشان به شرايط زماني تازه است. در زمان‌هايي که پروازهاي هوايي با سرعت بالا معمول نبود، چنين مشکلي وجود نداشت، اما حالا به ياري هواپيماهاي تندرو مسافران خيلي سريع وارد نواحي زماني متفاوت مي‌شوند. به اين مشکل اصطلاحا Jet lag گفته مي‌شود. علايم اين مشکل ، ناشي از بر هم خوردن ريتم شبانه‌روزي بدن هستند و مي‌توانند شامل اختلال خواب، کم شدن توجه و تمرکز، سردرد و تحريک‌پذيري باشند.


پيداست که براي ورزشکاران و کساني که براي مقاصد کاري و تجاري مرتب سفر مي‌کنند، Jet lag مي‌تواند بسيار زيان‌آور باشد.
معمولا سفر به سمت شرق، علايم شديدتري در بردارد، چون بدن عادت ندارد ناگهان ساعت خود را جلو بکشد. اما سفر به سمت غرب، معمولا بهتر تحمل مي‌شود. (اگر توجه کرده باشيد، در ابتداي بهار زماني که ساعت رسمي کشور، يک ساعت جلو کشيده مي‌شود، تطابق ما دشوارتر است. اما در پاييز ما خيلي راحت با يک ساعت عقب کشيده شدن ساعت، کنار مي‌آييم!)

حالا سؤال اين است که چگونه مي‌شود با Jet lag مقابله کرد. يک راه اين است که بدن را به تدريج آموخته کنيم و مثلا با پرهيز از نور در ساعات مشخصي، به آهستگي ساعت دروني بدن خودمان را با ساعت مقصدمان، هماهنگ کنيم. راه ديگر استفاده از قرص ملاتونين است که البته اين يکي زياد توصيه نمي‌شود، به ويژه اگر ورزشکار باشيد، اين دارو طبق قوانين غيرمجاز است و دوپينگ تشخيص داده مي‌شود.
اما به تازگي يک اپليکيشن جالب براي iOS توسط دو رياضي‌دان نوشته شده است. اين اپليکيشن Entrain نام دارد و کارش اين است که هماهنگ کردن ساعت دروني بدن با ساعت مقصد است.
Entrain ابتدا با سؤالاتي درمي‌يابد که ساعت بدن شما روي چه ساعتي تنظيم شده، بعد مقصد شما را مي‌پرسد و در نهايت يک برنامه به شما مي‌دهد و از شما مي‌خواهد که در ساعات مشخصي ميزان نور محيطي پيرامون خود را با شدت‌هاي مشخصي، تنظيم کنيد.

 
 

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .