هم سفر با Pomodoro

دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
هم سفر با Pomodoro
کاربری آسان
شکل ظاهری
مزایا
رتبه سایت


  • 0


هرطوري که نگاه کنيم زمان و وقت بزرگترين همسفرما هستند و خواسته يا ناخواسته تا پايان لحظات زندگي‌مان، مارا همراهي مي‌کنند. اين‌روزهاهم به لطف اينترنت ديگر زمان اضافي‌اي برايمان باقي نمانده و چه‌بسا که امثال اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها ذره‌اي وقت اضافي‌مان را هم به خودشان اختصاص مي‌دهند. اما بياييد اين‌ يک‌بار هم که شده به اين گجت‌ها به‌چشم وسيله‌اي نگاه کنيم که آمده‌اند تا به آن يک ذره وقت اضافي‌مان لحظاتي را بيفزايند.احتمالا نام تکنيک پومودورو به گوشتان خورده و به احتمال بسيار زياد، خيلي از شماها از اين تکنيک استفاده کرده‌ايد و همين الان هم مشغول استفاده از آن هستيد. اما اگر اطلاعات زيادي از اين تکنيک نداريد، مختصري راجع به آن توضيح ميدهم تا به مبحث اصلي يعني اپليکيشنمان برسيم. در تکنيک پومودورو، هدف، برقراري توازن بين انجام عمل و داشتن استراحت‌هاي بين آن کار است. براي مثال، شما مشغول خواندن کتابي هستيد و زمان مطالعه خودرا برروي ۲۵ دقيقه که زمان معيار اين تکنيک است تنظيم کرده‌ايد. بعد از ۲۵ دقيقه، ۵ دقيقه را به استراحت اختصاص مي‌دهيد و سپس دوباره مشغول به مطالعه کتاب مي‌شويد.

اين که چه‌زماني را مشغول به‌کار شويد و چه مقدار استراحت کنيد، کاملا به خودتان بستگي دارد و ۲۵ و ۵ دقيقه فقط به عنوان معيار به کار مي‌روند. اما چرا به اين تکنيک اين‌قدر علاقه دارم؟ بيشتر تکنيک‌هاي مديريت وقت براي کسب درامد افراد سودجو بوجود آمده و اگر دقت کرده باشيد فردي ميايد و مي‌گويد از اول صبح تا پايان روز را به کارتان اختصاص دهيد و فقط براي خوردن غذا وقت بگذاريد. به خوبي ميدانيم که اين تکنيک‌ها در اين زمانه ارزشي ندارند!

اما اين تکنيک اين‌طوري نيست و براي پرکردن جيب‌ها و از بين بردن زمان باارزشمان بوجود نيامده بلکه با استفاده از سيستم هوشمند جايزه گرفتن، فرد را وادار به انجام کارش مي‌کند و درآخر اين خود مصرف کننده هست که برنده محسوب مي‌شود. به عبارتي از وقتتان درست استفاده کرده‌ايد، خودرا خسته نکرده‌ايد و درآخر هم به دور از تنبلي و بي‌نظمي کارتان را به پايان رسانده‌ايد.

با اين مقدمه ‌مي‌رسيم به اپليکيشن Pomodoro که انواع مختلفي دارد و از دسکتاپ گرفته تا يک ساعت عقربه‌دار که فقط عقربه‌هايش بچرخد! را شامل مي‌شود و هرجند من به بررسي اين اپ خاص مي‌پردازم، اما شما براي استفاده از اين تکنيک به‌هيچ‌وجه مجبور به محدود کردن خود به اين اپ نيستيد.

p1

اولين دليل من براي انتخاب اين اپ، طراحي فوقوالعاده ساده و بي‌نظير اپليکيشن هست که مانندش را هرگز نديده‌ام. همانطور که در تصوير بالا مشاهده مي‌کنيد، بعد از ورود به اپ با ظاهري کاملا ساده که فقط براي يک هدف، يعني کمک کردن به انجام عملتان طراحي شده روبرو مي‌شويد. براي شروع فقط کافي‌ست برروي Start تپ کنيد تا گوجه‌تان مشغول به ميل شدن شود!

p3

در پايين تايمر، دايره‌هايي هم قرار داده‌شده اند تا تعداد دفعاتي که مشغول به کارتان شده‌ايد را مشاهده کنيد. به‌نظر خودم شايد اين دايره‌ها خيلي ساده به نظر بيايند اما ديدن ۸، ۹ يا تعداد بيشتري دايره که پرشده‌اند، حس خيلي خوبي دارد.

p2

اگر سري به بخش تنظيمات اپ هم بزنيد، مي‌بينيد که اين اپ کاملا دست شما براي شخصي سازي زمان‌بندي‌تان را باز گذاشته و مي‌توانيد از ۱ تا ۶۰ دقيقه مشغول به خوردن گوجه‌فرنگي‌تان باشيد و همين قدر زمان هم براي ميان وعده‌تان که همان استراحت باشد را در اختيارتان گذاشته. مورد جالب ديگر هم انتخاب زمان استراحت بلند مدت است که براي مواردي همچون صرف غذا و کارهاي ديگر بسيار به کار مي‌آيد و مي‌توانيد زمان اين استراحت را با تعداد دفعات انجام کارتان تنظيم کنيد. پيشنهاد مي‌کنم که اگر به اين تکنيک علاقه داريد و زمان هم برايتان ارزش زيادي دارد، از هزينه کردن ۲ دلار امتناع نکنيد.

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است
  • بهروز

    درخشان

    يكشنبه 19 مرداد 1393

    ارسال نرم افزار اندروید