نقد و بررسي اپليکيشن زلزله نگار

پنجشنبه 21 شهريور 1392
نقد و بررسي اپليکيشن زلزله نگار
کاربری آسان
شکل ظاهری
مزایا
رتبه سایت


  • 1


اين نرم افزار با اتصال به سرور سايت موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران، ۶۰ زلزله آخر ثبت شده در اين سايت را دريافت کرده و روي گوشي موبايل نمايش مي دهدبه گزارش اپليکيشن ايراني، زلزله، بلايي طبيعي است که در کشور ما جان بسياري را گرفته و مي گيرد. مقابله با زمين لرزه کار آساني نيست؛ امّا آمادگي در برابر آن، مي تواند از خسارت هاي جاني و مالي ممکن بکاهد. در ادامه با صبا آسا باشيد تا به بررسي اپليکيشن ايراني «زلزله نگار» از گروه نرم افزاري نقطه بپردازيم.

اين اپليکيشن اطلاعات ۶۰ زمين لرزه اخير را از سايت مرکز لرزه نگاري کشور استخراج مي کند و در محيطي ساده، به کمک نقشه ها و تصاوير به شما نمايش مي دهد. به کمک اطلاعات اين برنامه، به راحتي مي توانيد احتمال وقوع پس لرزه ها يا زمين لرزه هاي شديد تر را بسنجيد. زلزله نگار را با حجم ۸۴۰ کيلو بايت مي توانيد به طور رايگان از بازار دانلود کنيد .

 

About-001-500px-narenji-ir.jpg

در صفحه اصلي اين برنامه، ۶۰ زلزله آخر ثبت شده، به همراه شدت و زمان وقوع آن نشان داده مي شوند. مي توانيد زلزله هاي ثبت شده را بر اساس نام منطقه، بزرگي زلزله و يا زمان وقوع آن ها مرتب کنيد. البته تنها آخرين ۶۰ زلزله به نمايش در مي آيند و امکان مشاهده زلزله هاي قبل از آن ها وجود ندارد (معمولاً زلزله هاي ۳ يا ۴ روز اخير نمايش داده مي شوند).

 

Main-Page-004-500px-narenji-ir.jpg

اگر يکي از موارد ثبت شده را روي صفحه تپ کنيد، اطلاعات کامل آن شامل زمان وقوع زلزله، بزرگي، عمق، مختصات جغرافيايي و فاصله شما تا محل وقوع زلزله، نشان داده مي شود.

 

Earthquake-Details-002-500px-narenji-ir.jpg

تپ کردن دکمه «نمايش روي نقشه» هم محل وقوع زلزله را روي نقشه با جزئيات خوبي نشان مي دهد. البته استفاده از نقشه ها، مقدار زيادي از ترافيک شما را مصرف مي کند پس اگر خداي ناکرده پس از وقوع زلزله سراغ اين اپليکيشن براي آمادگي در برابر پس لرزه هاي احتمالي مي رويد، حواستان به شارژ سيم کارت اعتباري تان باشد!

 

Maps-1-005-500px-narenji-ir.jpg

Maps-2-006-500px-narenji-ir.jpg

Maps-3-007-500px-narenji-ir.jpg

قابليت جست و جو هم در اين اپليکيشن قرار دارد و با استفاده از آن مي توانيد منطقه مورد نظر خود را پيدا کنيد. جست و جو هم با سرعت و دقت خوبي صورت مي گيرد.

 

Search-009-500px-narenji-ir.jpg

يکي از امکانات خوب زلزله نگار، هشدار دهنده آن است که شما را از آخرين زلزله هاي به ثبت رسيده آگاه مي کند. در صفحه تنظيمات مي توان به تنظيمات هشدار دهنده برنامه دسترسي پيدا کرد. پس از دانلود و نصب برنامه، حتماً سري به اين قسمت بزنيد. چرا که در حالت پيش فرض، برنامه شما را از تمام 60 زلزله اخير آگاه مي کند و 60 نوتيفيکيشن را وارد نوار آگاه سازي شما مي کند!

شخصي سازي هشدار دهنده اين اپليکيشن هم کار آساني است و مي توانيد شدت و استان محل وقوع زلزله هايي که مي خواهيد به شما هشدار داده شوند را تغيير دهيد.

 

Notifications-008-500px-narenji-ir.jpg

اگر اتصال شما به اينترنت غير فعال باشد، تنها مواردي که در حالت آنلاين کش شده اند، قابل مشاهده هستند (کش کردن به وسيله مشاهده اطلاعات زلزله مورد نظر صورت مي گيرد). در حالت آفلاين نمي توانيد نقشه را مشاهده کنيد، امّا نقاطي که نشان دهنده محل وقوع زلزله هستند به نمايش در مي آيند و مي توانيد اطلاعات مربوط به آن ها را ببينيد. قابليت هاي مرتب سازي و جست و جو هم کاملاً آفلاين هستند و نيازي به اتصال به اينترنت ندارند.

اپليکيشن زلزله نگار با ظاهري ساده، اطلاعات خوبي را درباره زلزله هاي اخير ثبت شده در ايران نشان مي دهد. برنامه هايي مانند زلزله نگار و کمک هاي اوليه مي توانند به گيک ها براي نجات جان خود و ديگران هنگام وقوع زلزله کمک فراواني کنند. نظر شما چيست؟ آيا چنين اپليکيشن هايي مي توانند به ما هنگام وقوع زمين لرزه کمک کنند؟ براي آمادگي در برابر زلزله، چه کارهايي مي توانيم انجام دهيم؟ عواملي مانند عمر باتري دستگاه چقدر مي توانند در زمينه امداد رساني مؤثر باشند؟ در چنين شرايطي يادمان نرود، دستگاهي که در دست ماست، يک «تلفن» است نه يک «کنسول بازي» يا «دوربين فيلم برداري يا عکاسي». پس، از برنامه Phone آن هم استفاده کنيم . . .


منبع : نارنجي
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .