سهم اپليکيشن هاي رايگان موبايل براي ايراني ها / ۱۰ درصد پهناي باند کل کشور در اختيار نرم افزارهاي موبايل

دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
سهم اپليکيشن هاي رايگان موبايل براي ايراني ها / ۱۰ درصد پهناي باند کل کشور در اختيار نرم افزارهاي موبايل

سهم اپليکيشن هاي موبايل براي ۷۰ ميليون مشترک ايراني تلفن همراه روز به روز در حال افزايش است و با وجودي که وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات شمار کاربران ايراني يکي از اين برنامه هاي کاربردي را ۴ ميليون نفر اعلام مي کند شواهد نشان مي دهد که بيش از يک و نيم ميليون ايراني کاربر دائمي برنامه هاي رايگاني همچون وي چت، وايبر و اينستاگرام هستند.

  • 0با فراگيرشدن گوشي هاي هوشمند در ميان مشترکان موبايل، فناوري تلفن همراه از برقراري مکالمه صوتي و ارسال متن از طريق پيامک فراتر رفته و هم اکنون اين امکان براي کاربران اين گوشي ها فراهم شده که از طريق گوشي خود يک کامپيوتر قابل حمل با تمامي برنامه هاي موردنياز و حتي بسيار کاربردي تر از رايانه را به همراه داشته و در هر مکان و زماني با ساير کاربران ارتباط تصويري، صوتي و شبکه اي برقرار کنند.

از اين رو چندي است که بازار نرم افزارهاي موبايل و فروشگاه هاي ارائه دهنده خدمات نرم افزاري تلفن همراه رونق چشمگيري گرفته است که در اين زمينه کاربران ايراني تلفن همراه نيز همگام با ساير کشورها از اين نرم افزارها استقبال مي کنند.

اگرچه در حال حاضر آمار رسمي از کاربران گوشي هاي هوشمند در کشور وجود ندارد اما فروشندگان بازار موبايل از استقبال پررنگ خريداران براي خريد اسمارت فونها خبر مي دهند که اغلب اين خريداران را نيز قشر جوان به خود اختصاص داده اند که روز به روز نيز بر تعداد آنها افزوده مي شود.

۱۰ درصد پهناي باند کل کشور در اختيار نرم افزارهاي موبايل
بازار فروشگاههاي ارائه دهنده خدمات نرم افزاري تلفن همراه در کشور به حدي پررونق است که براساس آخرين اعلام وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نزديک به ۱۰ درصد پهناي باند کل کشور را اين فروشگاههاي نرم افزاري به خود اختصاص داده اند.

هم اکنون فروشگاه هاي ارائه دهنده خدمات نرم افزاري براي کاربران ايراني گوشي هاي هوشمند در بخش سيستم عامل آندرويد و هم در بخش سيستم عامل iOS شکل گرفته که به نوعي نياز کاربران ايراني را از اپ استورهاي معروف جهاني همچون گوگل پلي و اي تيونز مرتفع ساخته است.

کافه بازار، سيبچه، کندو، ماي کيت و پارس هاب از جمله اين سايت ها هستند که کاربران ايراني مي توانند با مراجعه به آنها نه تنها نيازهاي خود را برطرف سازند، بلکه با خريد برنامه هايي که برنامه نويسان ايراني نوشته و در اين فروشگاه ها قرار داده اند به رشد اين صنعت در کشور نيز کمک کنند.ميزان استقبال از اين فروشگاه ها به اندازه اي است که چندي پيش يکي از مسئولان وزارت ارتباطات اعلام کرد که ۱۰ درصد پهناي باند کل کشور در اختيار اين فروشگاههاي نرم افزاري است.

سهم اپليکيشن هاي رايگان موبايل براي کاربران ايراني
استقبال کاربران گوشي هاي هوشمند موبايل در ايران از بازارچه سيستم عاملهاي آندروئيد و iOS نشان مي دهد که اغلب اين کاربران نرم افزارهاي کاربردي رايگان شبکه هاي اجتماعي را دانلود کرده اند.

اين کاربران استقبال زيادي از نرم افزارهاي وي چت، وايبر، واتس آپ، تانگو و اينستاگرام که همگي رايگان هستند نشان داده اند و به همين دليل بارگذاري اين برنامه هاي رايگان، حجم ترافيک بالايي از پهناي باند اين سايتها را سبب شده است.

براساس آمارهاي موجود ۴۰۰ ميليون نفر در دنيا از نرم افزار وي چت براي چت کردن و ارسال صوت و تصوير به صورت کاملا رايگان استفاده مي کنند که براساس گفته محمود واعظي يک درصد اين کاربران معادل ۴ ميليون نفر ايراني هستند.

با نرم افزار وايبر نيز امکان تماس تلفني و ارسال پيام رايگان بر بستر اينترنت به صورت رايگان فراهم شده است؛ نرم افزار پيام رسان واتس آپ - WhatsApp - نيز از ارتباط ديتا و يا WiFi براي ارسال پيام استفاده مي‌کند و ديگر لازم نيست کاربر هزينه‌اي براي پيام کوتاه پرداخت کند. همچنين نرم افزار تانگو تماس صوتي تصويري رايگان با ميليون‌ها نفر از طريق WiFi و يا ديتا را برقرار مي کند و اينستاگرام نيز شبکه اجتماعي با قابليت به اشتراک گذاري عکس و تصوير است.

بررسي هاي صورت گرفته از استفاده کاربران ايراني از نرم افزارهاي کاربردي موبايل نشان مي دهد که بالغ بر ۸۰ درصد کاربران ايراني سيستم عاملهاي آندروئيد از فروشگاه کافه بازار براي خريد نرم افزارهاي خود کمک مي گيرند که در اين فروشگاه سهم اپليکيشن هاي کاربردي مانند وي چت، وايبر، واتس آپ، تانگو و اينستاگرام که اين روزها در دايره توجهات قرار دارد بالغ بر يک ميليون دانلود است. به تعبيري اين اپليکشن ها هر کدام بيش از يک ميليون بار توسط کاربران ايراني کافه بازار بارگذاري شده است و با احتساب اينکه اگر اين کاربران ۸۰ درصد کاربران سيستم عامل آندروئيد را تشکيل دهند شمار کاربران اپليکشن هاي موبايل براي سيستم عامل اندروئيد بالغ بر يک ميليون و ۲۰۰ هزار نفر خواهد بود.

در همين حال سهم فروشگاه نرم افزاري سيبچه نيز براي کاربران سيستم عامل اپل iOS بيشتر از فروشگاههاي مشابه به نظر مي آيد و با وجودي که آماري از شمار کاربران اپل در ايران وجود ندارد اما به اعتقاد فعالان شمار کاربران اپل از اين بارگذاري اين برنامه هاي کاربردي به بيش از ۳۰۰ هزار نفر مي رسد که با احتساب شمار مشترکان برنامه هاي کاربردي اندروئيد، به نظر مي رسد بالغ بر ۱.۵ ميليون ايراني عضو اين شبکه هاي اجتماعي هستند.

با اين حال وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در اظهارنظر رسمي شمار کاربران برنامه کاربردي وي چت را ۴ ميليون نفر عنوان کرده است.

نرم افزارهاي ايراني جايگزين اپليکيشن هاي خارجي
 با وجودي که هنوز موضع رسمي و مشخصي در زمينه استفاده و يا عدم استفاده از نرم افزارهاي موبايل و به تبع آن شبکه هاي نوظهور اجتماعي از سوي مسئولان اعلام نشده است اما طي چند هفته اخير اخبار بسياري در مورد برنامه هاي در دست اقدام براي فيلتر اين شبکه هاي اجتماعي به گوش مي رسد و نرم افزار کاربردي وي چت نيز براي استفاده کاربران ايراني مسدود شده است.

اگرچه بسياري از کارشناسان و فعالان بازار موبايل، رواج اين اپليکيشن هاي موبايل را تهديدي براي اپراتورهاي موبايل مي دانند اما کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه، استفاده از اپليکيشن وي چت را تهديدي براي امنيت شخصي کاربران موبايل اعلام کرده و با مسدود کردن دسترسي آن، نسبت به پيامدهاي آن هشدار داده است؛ طي چند روز اخير نيز دسترسي به نرم افزار وايبر و شبکه اشتراک گذاري عکس اينستاگرام براي برخي کاربران با مشکلاتي همراه بود.

از اين رو براي رفع مشکلات فعلي و نيز جلوگيري از تهديدات احتمالي که از نرم افزارهاي کاربردي خارجي موبايل براي کاربران ايراني متصور مي شود حمايت از نرم افزارهاي ايراني مشابه اين اپليکيشن ها در کشور است تا کاربران ايراني بدون هرگونه دغدغه بتوانند از جديدترين امکانات براي برقراري ارتباطات خود استفاده کنند. کمااينکه هم اکنون نيز بسياري از برنامه نويسان داخلي نسخه هاي ايراني و بومي نرم افزارهاي فوق را طراحي و توليد کرده اند که با حمايت مسئولان مي توانند وارد بازار مصرف شوند.


منبع : خبرگزاري مهر
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .