ترفند براي کاهش مصرف اينترنت در آندرويد

شنبه 24 خرداد 1393
ترفند براي کاهش مصرف اينترنت در آندرويد

روز به روز ابزارهاي اطراف ما هوشمندتر مي شوند و يک پاي هوشمندي در دنياي ما، داشتن ارتباط با شبکه جهاني است. از تلفن هاي هوشمند تا يخچال ها (اينترنت اشياء) همه به اينترنت متصل هستند و اين يعني مصرف بيشتر ترافيک اينترنتي.

  • 1به گزارش اپليکيشن ايراني، وقتي اوضاع اينترنت و حجم ترافيک خوبي داشته باشيم که هيچ دغدغه اي نيست ولي در غير اين صورت لذت استفاده از ابزارهاي هوشمند جاي خود را با هراس از تمام شدن حجم ترافيک عوض مي کند و باعث مي شود نتوانيم آن طور که بايد و شايد از قابليت هاي آنها بهره ببريم. خصوصاً اگر بخواهيد از اينترنت مخابراتي يا همان سلولار استفاده کنيد که هزينه اي به مراتب بالاتر هم دارد.

اما اگر کاربر سيستم عامل اندرويد باشيد راهکارهايي وجود دارد که با به کار بستن شان مي توان تا حد زيادي مصرف هدفمند و بهينه اي در زمينه ترافيک اينترنت داشت.

۱- به روز سازي اپ ها تنها از طريق واي-فاي

وارد اپليکيشن گوگل پلي شويد و با تپ کردن روي Menu، از قسمت Settings عبارت Auto-update apps را پيدا کنيد. در اين قسمت گزينه Auto-update apps over Wi-Fi only را انتخاب کنيد يا به طور کل از خير به روز رساني خودکار اپليکيشن هاي بگذريد و در صورت نياز تنها به طور دستي مبادرت به اين کار کنيد.

۲- پيکربندي تنظيمات داخلي مصرف ترافيک اپ

براي ارائه تجربه اي روان و خوب، خيلي از اپ ها به طور غير آشکار به سرورشان وصل مي شوند تا محتواي خود را به روز کنند. براي مثال گوگل پلاس از عکس ها و ويديوهاي شما پشتيبان تهيه مي کند. اين کار مي تواند خوب باشد اما وقتي هزينه اشتراک اينترنت موبايل را در نظر بگيريد غير منطقي به نظر مي رسد؛ پس وارد تنظيمات اپليکيشن شويد و گزينه مربوط را غير فعال کنيد.

 ۳- استفاده از ترافيک اينترنت در پس زمينه را محدود کنيد

حتي اپ هايي که به شما اجازه تنظيمات ترافيک را نمي دهند هم ممکن است در خفا از ترافيک اينترنت شما استفاده کنند. براي اين که بفهميد کدام اپ زير گوش شما در حال استفاده از ترافيک تان است از Settings قسمت Data Usage را انتخاب کرده و به پايين اسکرول کنيد تا اپ ها و حالت استفاده از ترافيک توسط آنها مشخص شود.

بعد روي يک اپ تپ کنيد و به دو عدد موجود کنار نمودار بنگريد؛ Foreground ترافيک مصرفي را در وقتي که شما به طور فعال در حال استفاده از اينترنت هستيد نشان مي دهد و Background دلالت بر مصرف پشت پرده ترافيک دارد.

اگر متوجه مصرف بيش از حد يک اپ شديد به پايين اسکرول کنيد و گزينه Restrict background data را تيک بزنيد. فقط دقت کنيد که اين تنظيم هر گونه رفتار متناقض اپليکيشن را نيز لغو مي کند؛ مثل اپي که اطلاعات حساب بانکي شما را هر چند ساعت به روز مي نمايد.  

۴- محتواي اپ هايي که نياز به استريم دارند را از پيش دانلود کنيد

قيمت زياد اشتراک اينترنت سلولار باعث شده اپ هاي بيشتري امکان پيش-دانلود محتواي خود را فراهم کنند؛ به اين صورت که يک بار وقتي به واي-فاي دسترسي داريد آنها را دريافت مي کنيد و بعداً هر موقع خواستيد استفاده مي نماييد.  

۵- فايل ها را فقط هنگامي که به واي-فاي دسترسي داريد دانلود کنيد

کمتر پيش مي آيد که در لحظه نياز مبرمي به دانلود يک فايل صوتي يا تصويري پيدا کنيد، پس بهتر است با مديريت امور، دانلود فايل هاي حجيم خود را به زمان هايي که به واي-فاي دسترسي داريد موکول کنيد.

۶- قبل از آغاز سفر نقشه مسير را ذخيره کنيد

با امکان آفلاين در نقشه گوگل مي توانيد نقشه ها را از پيش ذخيره کنيد. مدتي طول مي کشد که کل داده ها دانلود شود و در ضمن به فضاي کافي براي اين امر نياز داريد اما وقتي که کار به پايان رسيد ديگر بدون نياز به اتصال به اينترنت مي توانيد از نقشه مسير استفاده کنيد.

۷- تنظيمات همگام سازي (Sync) را به درستي انجام دهيد

موقع انجام تنظيمات تلفن احتمال دارد که آن را روي همگام سازي همه چيز (Sync all things) قرار داده باشيد و انواع اپ ها به طور خودکار و بدون سوال از شما خود را همگام کنند. براي غير فعال کردن اين مورد به صفحه تنظيمات برويد و روي Accounts تپ کنيد، با برداشتن تيک گزينه مربوط، همگام سازي خودکار را لغو نماييد. در صورت نياز مي توانيد هر کدام از اپ ها را به طور جداگانه همگام کنيد.

۸- همگام سازي را به طور موقت خاموش کنيد

براي اين کار وارد صفحه تنظيات شويد و روي Data Usage تپ کنيد بعد از طريق Menu گزينه Auto-Sync data را غير فعال نماييد.

۹- ترافيک مصرفي در مرورگر خود را فشرده کنيد

اصلاً تعجب نکنيد که با مرور چند صفحه وب کلي از ترافيک اينترنت شما مصرف شود. مضاف بر اين که هنوز بيشتر وب سايت ها براي استفاده در موبايل تطبيق پيدا نکرده اند و حجم آنها هم براي کاربران موبايل هنگام استفاده از اينترنت سلولار زياد است.

مرورگرهايي هستند که صفحات وب را براي شما فشرده مي کنند اما در مرورگر کروم هم با رفتن به قسمت Settings و بعد Bandwidth Managment و انتخاب Reduce data usage مي توانيد ترافيک مصرفي را تا حد ممکن کاهش دهيد.

۱۰- مصرف ترافيک خود را رصد کنيد

يکي از کاربردي ترين قابليت هاي اندرويد Data Usage Tool است. با اين ابزار مي توانيد مصرف ماهانه ترافيک خود را بررسي کنيد. البته اپليکيشن هاي ديگري هم هستند که امکانات بيشتري در اختيارتان مي گذارند.

۱۱- همه فعاليت هاي نيازمند مصرف ترافيک را فشرده کنيد

و به عنوان آخرين راه حل، مي توانيد با اپليکيشن Onavo Extend يک گام فراتر رفته و همه داده هاي وارد شده را فشرده کنيد. براي مثال ايميل ها ساده سازي مي شوند، صفحات وب در سمت سرور فشرده مي گردند و حجم عکس ها بهينه مي شود. 

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .