ترفندهايي براي افزايش سرعت موبايل هاي اندرويدي - آموزش خالي کردن حافظه

پنجشنبه 16 مرداد 1393
ترفندهايي براي افزايش سرعت موبايل هاي اندرويدي - آموزش خالي کردن حافظه

شايد شما هم اين روزها با ديدن گوشي هاي چند هسته اي و فوق العاده سريع اندرويد، دلتان خواسته باشد که از دست گوشي قديمي اندرويدي خود راحت شويد و به سراغ يکي از مدل هاي جديدتر برويد. اما قيمت هاي سرسام آور موبايل هاي پيشرفته باعث منصرف شدن تان شده باشد.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، اما هميشه براي رسيدن به سرعت بالاتر لازم نيست تا موبايل جديدي خريداري کنيد. گاهي ميتوانيد با ترفندهايي سرعت موبايل فعلي تان را افزايش دهيد تا حداقل نيازهاي شما را برآورده کند.

در اين مقاله، شما را با برخي روش ها که ميتواند سرعت موبايل هاي اندرويدي را افزايش دهد آشنا ميکنيم. البته برخي از اين روش ها در موبايل هاي غير اندرويدي نيز قابل انجام هستند.

 بهينه سازي منوي اصلي
شايد باور نکنيد، ولي نصب يک Luncher خوب ميتواند نقشي بسيار کليدي را در سرعت کلي اندرويد شما ايفا کند. يکي از بهترين لانچر ها که ميتوانيم آن‌ را توصيه کنيم LauncherPro است. با نصب اين لانچر، بلافاصله تغيير سرعت محسوسي را مشاهده خواهيد نمود و برخي از امکاناتي که همراه آن به سيستم عامل شما اضافه ميشوند، ميتوانند قابليت هاي ديگري را جهت افزايش سرعت در اختيارتان قرار دهند. اگر رابط کاربري اين لانچر براي شما خوشايند نيست ميتوانيد از ADWLauncher به جاي آن استفاده کنيد.

اگر از گوشي هايي مانند HTC استفاده ميکنيد و عاشق رابط کاربري Sence آن هستيد، قطعا با نصب لانچر موافق نخواهيد بود. در اين صورت توجه داشته باشيد که تعداد بالاي صفحات خانگي و داشتن آيکون ها و ويجت هاي بسيار ميتواند در عملکرد سيستم عامل شما اختلال ايجاد کند. پس اگر سخت افزار دستگاه شما از قدرت کافي برخوردار نيست، توصيه ميکنيم تعداد صفحات خانگي ( Home Screen ) و ويجت‌ها را به حداقل برسانيد.

حذف برنامه هاي به درد نخور

دنياي اپليکيشن‌ها آنقدر رنگارنگ است که اکثر کاربران وسوسه ميشوند تا بسياري از برنامه‌ها را بر روي دستگاه خود نصب کرده و آنها را تجربه کنند. بسياري از اين اپليکيشن‌ها تنها يک بار مورد استفاده قرار ميگيرند و در لابه‌لاي انبوه برنامه‌ها، به دست فراموشي سپرده ميشوند. اما همين اپليکيشن‌هاي فراموش شده که سالي يک بار نيز ممکن است مورد استفاده ما قرار نگيرند، باعث کندي دستگاه مان خواهند شد. براي شناسايي و پاک کردن اين برنامه ها ميتوانيد از اپليکيشن Useless Apps Remover استفاده کنيد. به محض اجراي اين برنامه، ليستي از اپليکيشن‌ هايي که بسيار کم مورد استفاده قرار داده‌ ايد نمايش داده ميشوند و ميتوانيد به راحتي آنها را حذف کنيد. توصيه ميکنيم براي شناسايي بهتر برنامه‌ها، اجازه دهيد تا Useless Apss Remover حداقل يک هفته در موبايل شما باقي بماند. آن وقت است که ميتوانيد ليست دقيق تري را از برنامه‌هاي غير کاربردي خود در اختيار داشته باشيد.

شناسايي اپليکيشن‌هاي پرمصرف

 

يکي از دلايل اصلي کند شدن سيستم عامل اندرويد، اپليکيشن‌هايي هستند که به خاطر برنامه نويسي ضعيفشان، مقدار بسيار زيادي از ظرفيت پردازنده اصلي موبايل را مصرف مي کنند. جهت شناسايي اين برنامه‌ها ميتوانيد از اپليکيشن Watchdog استفاده کنيد. اين اپليکيشن بر روي ميزان استفاده هر برنامه از پردازنده نظارت ميکند و در صورتي که اپليکيشني بيش از حد مجاز به پردازنده فشار بياورد، شما را از اين موضوع مطلع ميکند.

انتقال برنامه ها به کارت حافظه

 

به اين موضوع مهم توجه داشته باشيد که هرچه حافظه داخلي گوشي شما خالي تر باشد، عملکرد سيستم عامل سريع‌ تر خواهد بود. اما نگران نباشيد. لازم نيست به خاطر خالي کردن حافظه داخلي، کليه اپليکيشن‌هاي خود را پاک نماييد. چرا که حافظه جانبي دستگاه قرار است به کمک شما بيايد. ابتدا نگاهي به ليست برنامه‌هاي خود بيندازيد و حجيم ترين‌ها را شناسايي کنيد. سپس از برنامه هايي که ميتوانند اپليکيشن‌ها را از حافظه داخلي به حافظه جانبي (مموري کارت) منتقل کنند استفاده کنيد. به عنوان مثال ميتوانيد از برنامه App2SD يا Link2SD استفاده کنيد.

يک روش ديگر هم Uninstall کردن برنامه‌ها از روي حافظه اصلي، و نصب مجدد آن‌ها روي کارت حافظه است. همچنين برخي از اپليکيشن‌ها به مرور زمان اطلاعاتي را در محل نصب خود ذخيره ميکنند که باعث سنگين شدن آنها ميشود. براي مثال اپليکيشن اينستاگرام در هنگام نصب فقط 14 مگابايت حجم دارد، اما پس از چند ماه استفاده ممکن است تا 300 مگابايت فضا را به خود اختصاص دهد. شما ميتوانيد با حذف و نصب مجدد آن، از شر فايل هاي اضافه اين اپليکيشن راحت شويد.

راهکار هايي براي گوشي‌ هاي روت شده
اگر گوشي خود را Root کرده ايد و بر روي اندرويد تسلط کافي را داريد، چند راهکار را ميتوانيم به شما توصيه کنيم. اولين اقدام ميتواند نصب يک ROM سفارشي باشد. به خصوص اگر گوشي شما داراي نسخه هاي اوليه اندرويد باشد، با نصب Costum ROM ميتوانيد امکانات جديدي را تجربه نماييد.

گزينه ديگر براي افزايش سرعت ميتواند OverClock کردن باشد که امکان استفاده از حداکثر توان سخت افزاري موبايل را در اختيار شما قرار ميدهد. اما براي استفاده از اين روش بايد دقت و احتياط فراواني را به کار گيريد. چرا که ممکن است با يک اشتباه کوچک يا فشار بيش از حد بر روي پردازنده، مجبور شويد با موبايل نازنين تان خداحافظي کنيد.

يکي از مهمترين قابليت هايي که با روت کردن گوشي هاي اندرويدي به دست مي‌آوريد، امکان پاک کردن اپليکيشن‌هايي است که به صورت پيش‌ فرض بر روي دستگاه نصب شده اند. کمپاني‌ هاي توليد کننده موبايل با نصب اين برنامه‌ها، قابليت‌هاي نرم افزاري دستگاه را به تصور خود افزايش ميدهند. بدون توجه به اينکه بسياري از آنها هرگز توسط کاربران مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. اگر گوشي خود را روت کرده باشيد، اين شانس را خواهيد داشت تا به کمک برنامه Titanium Backup ، از شر اپليکيشن‌هاي پيش فرض موبايل خود خلاص شويد.

در نهايت توجه داشته باشيد که روت کردن دستگاه و استفاده از راهکارهايي که به آنها اشاره کرديم، نياز به تسلط کافي شما در مورد کاري که انجام ميدهيد دارد. به همين دليل توصيه ميکنيم قبل از هرچيز يک Backup کلي از سيستم عامل و محتويات موبايل خود تهيه کنيد.
 

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .