7 فناوري جاسوس را بشناسيد

جمعه 28 شهريور 1393
7 فناوري جاسوس را بشناسيد

درست يا غلط، هنوز هم بسياري از مردم تصور مي کنند اگر شخصي قصد جاسوسي از آن ها را داشته باشد، با لباس تيره و کلاه به تعقيب آن ها در خيابان مي پردازد يا با استفاده از دوربين هاي عکاسي و يا از طريق کارگذاشتن تجهيزات شنود در محل کار يا منزل آن ها، براي گرد آوري اطلاعات محرمانه تلاش مي کند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، اين در حالي است که جاسوسان امروزي بر خلاف فيلم ها و داستان هاي جاسوسي، تمام ابزار هاي قديمي را کنار گذاشته و مستقيما به سراغ کامپيوترها مي روند.

متاسفانه بخش اعظم فناوري هايي که شهروندان عادي در طول روز با آن ها سروکار دارند، اطلاعات دقيقي در باره رفتارها و عملکرد روزانه شخص در اختيار هکر ها و ماموران سازماني مي گذارد.
صرفنظر از حساب هاي کاربري شبکه هاي اجتماعي، جستجو هاي انجام شده در اينترنت و هر ردپاي ديجيتالي ديگري که در اينترنت به جاي مي گذاريد، دوربين هاي ديجيتالي تجهيزات مختلف از جمله گوشي تلفن همراه يا لپ تاپ خودتان يا سايرين، ابزار کار آمدي براي جاسوسان يا هکرها محسوب مي شود؛ چراکه اين دوربين ها را مي توان به سادگي از راه دور فعال کرد.
براي رد گيري و شناسايي لپ هاي گم شده يا به سرقت رفته، ابزارهاي متعددي وجود دارد. برخي از اين ابزار ها امکان پاک کردن اطلاعات خصوصي را از راه دور در اختيار مي گذارند و برخي ديگر حتي امکان تصويربرداري از فعاليت سارق را فراهم مي کند. با وجود اين که چنين ابزار هايي با هدف تامين امنيت شخصي توليد شده اند، در صورت دسترسي جاسوسان، هکرها يا سارقين به گذرواژه اين برنامه ها، حريم خصوصي کاربران به طور کلي از بين خواهد رفت.
چندي قبل يک روزنامه نگار مستقل، در کنفرانسي که در آلمان برگزار شد، مدارکي را در رابطه با استفاده سازمان امنيت ملي ايالات متحده از گوشي هاي iPhone به عنوان ابزار شنود مکالمات، افشا کرد. البته اين سوء استفاده از تجهيزات همراه به همين جا ختم نمي شود و سازمان امنيت ملي قادر است از امکانات مختلف گوشي همراه از جمله انتقال فايل، صندوق صوتي، ميکروفون، دوربين عکس برداري و فيلمبرداري، موقعيت يابي و غيره استفاده کند. اين در حالي است که شرکت اپل مدعي است هرگز امکان دسترسي به گوشي هاي تلفن و ساير تجهيزات خود را براي سازمان امنيت ملي فراهم نکرده و حتي از اين موضوع بي اطلاع است.
به گزارش ايرنا از پلاس وان،خدمات جديد تلويزيون اينترنتي، مستلزم نصب يک دوبين ديجيتالي روي دستگاه تلويزيون هستند تا امکان کنترل عملکرد تلويزيون توسط حرکات فيزيکي کاربر فراهم شود. اما اين دوربين هاي ديجيتالي نيز مانند دوربين هاي تلفن همراه و لپ تاپ، به سادگي از راه دور فعال مي شوند و امکان جاسوسي را فراهم مي کنند.
در بسياري از مراکز تفريحي امروز، از پارک هاي بازي گرفته تا استخرهاي عمومي، براي استفاده از امکانات مختلف از دستبند هاي RFID ، نام اختصار عبارت Radio Frequency Identification به معني تشخيص هويت با استفاده از فرکانس راديويي، استفاده مي شود.
فناوري RFID امکان ردگيري فعاليت هاي اشخاص را به طور دقيق فراهم مي کند و اطلاعات زيادي را درباره شخصيت آن ها در اختيار مي گذارد. در صورتي که يک هکر يا جاسوس به سامانه کنترل کننده اين دستبند ها نفوذ کند، مي تواند به تمام اين اطلاعات دسترسي يابد.
مفهوم خانه هوشمند که اخيرا با ظهور اينترنت اشيا پا به عرصه وجود گذاشته است، با استفاده از فناوري هايي مانند RFID، شبکه حسگرها، سرورهاي توکار با ابعاد کوچک و تجهيزات مختلف جذب انرژي، مي تواند امکانات فوق العاده اي را در اختيار کابران قرار دهد؛ به گونه اي که تمام فعاليت هاي روزمره شخص در منزل از نوشيدن قهوه و چاي گرفته تا ضبط برنامه هاي تلويزيوني مورد علاقه، به صورت خودکار برنامه ريزي و اجرا شود. اما اطلاعات ثبت شده در حافظه کامپيوترها مي تواند براي صاحبان خانه هاي هوشمند دردسرساز شود و در صورد نفوذ هکرها يا جاسوسان به سيستم کامپيوتري خانه، همه چيز، از سيستم امنيتي منزل گرفته تا سيستم تهويه هوا، آسيب پذير خواهد بود.
امروزه از تجهيزات پزشکي مختلفي براي درمان و دارورساني به بيماران استفاده مي شود که برخي از آن ها براي مدت طولاني به بدن شخص متصل مي شوند. چندي قبل يک هکر به نام 'بارنبي جک' نشان داد که به سادگي مي توان چنين تجهيزاتي را هک کرد و براي مثال با تزريق دوز کشنده انسولين به يک بيمار ديابتي با استفاده از کامپيوتر و از فاصله 100 متري، مي توان او را به قتل رساند.
گرچه زندگي امروز با استفاده از تکنولوژي ساده تر شده است ولي همين ابزار مي توانند عامل ترس و وحشت و بر هم زدن آرامش باشند.
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .