يک راه مطمئن براي روت کردن تلفن‌هاي اندرويدي

سه شنبه 01 مهر 1393
يک راه مطمئن براي روت کردن تلفن‌هاي اندرويدي

روت‌کردن دستگاه‌هاي اندرويدي کار بسيار خطرناک و حساسي است که نه‌تنها گارانتي دستگاه‌ شما را باطل مي‌کند، بلکه مي‌تواند موجب آسيب رساندن به تلفن‌همراه يا رايانه لوحه‌اي شما شود. بنابراين اگر در دنياي ديجيتال تازه‌کار هستيد به هيچ‌وجه دستگاه خود را روت نکنيد و فقط از خواندن اين مقاله لذت ببريد!

  • 1روت (Root) به معناي ريشه است و روت کردن در سيستم‌عامل اندرويد نيز به معناي دسترسي يافتن به ريشه يا همان فايل‌هاي سيستمي است. اگر بتازگي اين واژه به گوشتان خورده يا تابه‌حال دستگاه مجهز به سيستم‌عامل اندرويد نداشته‌ايد و اکنون قصد داريد بدانيد روت چيست و براي چه کارهايي مفيد است، با ما همراه باشيد تا علاوه بر آشنايي با روت، با يکي از بهترين روش‌هاي روت کردن دستگاه نيز آشنا شويد.

محدوديت‌هاي ريشه‌اي
همان‌طور که مي‌دانيد در سيستم‌عامل اندرويد نرم‌افزارهايي به‌طور پيش‌فرض وجود دارد. در برخي از آنها فيسبوک، توييتر، پخش‌کننده فايل‌هاي صوتي و تصويري، بازي و... وجود دارد و در برخي ديگر نيز ممکن است نرم‌افزارهاي مخصوص به شرکت‌هاي سازنده دستگاه وجود داشته باشد.


در سيستم‌عامل اندرويد شما مي‌توانيد نرم‌افزارهايي را که خودتان نصب مي‌کنيد، حذف کرده يا حتي آنها را به کارت حافظه انتقال دهيد، اما حذف نرم‌افزارهاي سيستمي امکان‌پذير نيست، زيرا اين نرم‌افزارها به وسيله سيستم حفاظتي اندرويد محافظت مي‌شود و اين محافظت براي جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي ناشي از حذف اشتباه نرم‌افزارهاي سيستمي و فايل‌هاي موردنياز سيستم‌عامل است.

همچنين شما نمي‌توانيد به فايل‌هاي سيستمي و ريشه‌ سيستم‌عامل دسترسي داشته باشيد. به‌عنوان مثال فرض کنيد قصد داريد لوگوي به‌نمايش درآمده پيش از بوت سيستم‌عامل را تغيير دهيد، اين لوگو يکي از فايل‌هاي سيستمي اندرويد به‌شمار مي‌رود و اين فايل نيز از طريق سيستم حفاظتي اندرويد محافظت مي‌شود. گذر از اين روش حفاظتي و دسترسي به ريشه‌ سيستم‌عامل را روت کردن مي‌نامند.


روت خوب، روت بد
روت کردن دسترسي شما به همه فايل‌هاي سيستمي را مهيا کرده و شما را قادر مي‌کند به هر شکلي که بخواهيد روي فايل‌ها تغييرات ايجاد کنيد. اين تغييرات در برخي موارد مي‌تواند براي شما مفيد باشد و در برخي موارد نيز مي‌تواند با يک اشتباه کوچک دسترسي شما به سيستم‌عامل را غيرممکن کند.

روت کنيد
اکنون به‌طور خلاصه مي‌دانيد روت کردن يعني چه و چه کاربردي دارد. حالا دوست داريد دستگاه اندرويدي خود را روت کنيد؟ با روت کردن دستگاه مي‌توانيد کارهاي مختلفي همچون انتقال فايل ديتاي بازي‌ها به کارت حافظه‌ جانبي، حذف نرم‌افزارهاي سيستمي و تهيه نسخه پشتيبان از تمام برنامه‌ها همراه با ديتاي آنها را انجام دهيد.

روش‌هاي مختلفي براي روت کردن سيستم‌عامل اندرويد در دستگاه‌هاي مختلف وجود دارد که برخي از آنها نيز بسيار پيچيده است. اگر کمي خوش شانس باشيد و دستگاهتان جزو معدود موارد با روش روت پيچيده نباشد، مي‌توانيد با کمک نرم‌افزار vRoot بساد‌گي و با يک کليک، دستگاهتان را روت کنيد.


قدم اول: آماده‌سازي دستگاه
اولين کاري که براي روت کردن دستگاه بايد انجام دهيد، فعال کردن USB Debugging در سيستم‌عامل اندرويد است. انجام اين کار در نسخه‌هاي مختلف اندرويد به روش‌هاي متفاوتي امکان‌پذير است، اما در بيشتر موارد در يکي از اين دو روش مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

روش اول: از فهرست برنامه‌ها به Settings مراجعه و از گزينه‌هاي موجود بخش Developers Option را انتخاب کرده پس از فعالسازي اين گزينه، گزينه ‌ USB Debugging را پيدا کرده و علامت چک‌مارک مقابل آن را به حالت فعال درآوريد.


روش دوم: چنانچه گزينه‌ Developers Option در صفحه‌ تنظيمات مشاهده نشود (در اندرويد 4.2.2 و بالاتر اين گزينه پنهان است) پس از مراجعه به Settings، روي About Phone فشار داده سپس روي Built Number به‌طور متوالي پنج تا هشت مرتبه فشار دهيد. پس از به‌نمايش درآمدن گزينه ‌ Developers Option، آن را فعال کرده و در ادامه گزينه‌ USB Debugging را نيز فعال کنيد.

قدم دوم: دانلود و نصب برنامه
به لينک http://www.mgyun.com/en/getvroot برويد و آخرين نسخه‌ انگليسي نرم‌افزار vRoot را دانلود کنيد. (نسخه‌ اصلي اين نرم‌افزار به زبان چيني است، اما نسخه‌ انگليسي آن نيز براي کاربراني که با زبان چيني آشنايي ندارند، منتشر شده است) پس از دانلود نرم‌افزار، روي آن دوبار کليک کرده، مراحل نصب برنامه روي هارد‌ديسک را دنبال کنيد تا برنامه روي رايانه‌ شما نصب شود.


قدم سوم: اجرا، اتصال، روت
مطمئن شويد ارتباط رايانه با اينترنت پرسرعت برقرار است. نرم‌افزار را اجرا و دستگاه خود را توسط کابل يو‌اس‌بي به رايانه متصل کرده و روي گزينه‌ Connect Device در نرم‌افزار کليک کنيد. منتظر بمانيد تا درايورهاي دستگاه شما روي رايانه نصب شده و دستگاه توسط نرم‌افزار شناسايي شود. در صورتي‌که نرم‌افزار دستگاه شما را شناسايي کرد، نام آن براي شما به‌نمايش درخواهد آمد و گزينه‌ Root نيز در سمت راست محيط کاربري برنامه نمايش داده مي‌شود.


توجه: در صورت نمايش داده نشدن نام دستگاه يا فعال نشدن گزينه‌ Root، دستگاه شما توسط نرم‌افزار شناسايي نشده و انجام عمليات روت توسط اين برنامه امکان‌پذير نيست. گزينه‌ Root را فشار داده و منتظر بمانيد دستگاه شما به‌طور خودکار ري‌استارت شده و گزينه‌ Complete در محيط کاربري برنامه نمايش داده شود. اکنون دستگاه شما روت شده است. براي اطمينان از صحت عملکرد روت بايد در فهرست برنامه‌هاي نصب گزينه‌اي با عنوان SuperSU را مشاهده کنيد.

تجربيات کاري خود را از روت کردن گوشي و تبلت خود و همينطور پيرامون اين مسئله را مي‌توانيد با ما به اشتراک بگذاريد.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .