قابليتهایی که آی او اس و اندرويد مي توانند از ويندوزفون ياد بگيرند

شنبه 05 مهر 1393
 قابليتهایی که آی او اس و اندرويد مي توانند از ويندوزفون ياد بگيرند

ممکن است ويندوزفون پلتفرمي نبوده باشد که سهم بزرگي را از بازار تلفن‌هاي همراه براي مايکروسافت به ارمغان بياورد اما قابليت‌هايي دارد که تجربه‌ي بهتري را در اختيار کاربران قرار مي‌دهد. با ما همراه باشيد تا به بررسي اين قابليت‌ها بپردازيم.

  • 0آيا شما از ويندوزفون استفاده کرده‌ايد؟ نظرتان درباره‌ي آن چيست؟ شايد هنوز از آن استفاده مي‌کنيد و شايد آن را تست کرده و به اندرويد و iOS بازگشته‌ايد. در حالي که فروش تلفن‌هاي ويندوزفوني قابل قياس با رقباي اندرويدي و آيفون نيست اما اين سيستم‌عامل قابليت‌هايي دارد که گوگل و اپل با الهام گرفتن از آن‌ها مي‌توانند تجربه‌ي بهتري را براي کاربرانشان به ارمغان بياورند. در ادامه با اين ۵ قابليت ويژه ويندوزفون آشنا خواهيد شد.

۱: نتايج سريع‌تر با تپ‌هاي کمتر

بگذاريد با قرار دادن يک عکس در شبکه‌هاي اجتماعي شروع کنيم. در حالي که در سيستم‌عامل‌هاي ديگر بايد بعد از انتخاب عکس مراحلي را شامل انتخاب متن يا توضيحات سيستم‌عامل در مورد دسترسي به آن نرم‌افزار طي کنيد. در ويندوزفون سريع‌تر مي‌توانيد عکس و متن مورد نظرتان را در شبکه‌هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد.

muo-wp8-3stepphotoshare

همانطور که در تصوير مي‌بينيد قرار دادن يک عکس در فيسبوک تنها در ۳ مرحله امکان پذير است بدون هيچ تپ اضافي!

اين قابليت در iOS و اندرويد نيز وجود دارد اما ويندوزفون شسته رفته‌تر اين کار را انجام مي‌دهد. فقط کافي است صفحه را به سمت چپ بکشيد و از ليست ارائه شده، نرم‌افزار مورد نظر را انتخاب کنيد و فرستادن عکس را تائيد کنيد در صورتي که در سيستم‌عامل‌هاي ديگر بايد از بين انبوهي از نرم‌افزارها اسکرول کنيد تا نرم‌افزار مورد نياز را انتخاب کنيد و بعد از چندين مرحله تاييد عکس مورد نظر را ارسال کنيد. اين سرعت براي تمام شبکه‌هاي اجتماعي قابل اجرا است نه فقط توئيتر و فيسبوک که نتيجه‌ي آن صرفه جويي در وقت کاربران است.

۲: تلفن‌هاي هوشمند نياز به دوربيني قدرتمند دارند

با توجه به اين که اکثر تلفن‌هاي ويندوزفوني را نوکيا مي‌سازد، در سري 9XX و 10XX در لومياها دوربين بسيار قدرتمندي به کار رفته است که مي‌تواند ويندوزفون را از آيفون پيش بياندازد.

WP 20140728 0113

در حالي که سوني و موتورولا و سامسونگ در حال کلنجار رفتن با دوربين براي ارائه‌ي تصاويري مناسب بودند تلفن‌هاي رده بالاي لوميا مي توانستند فيلم‌هاي با کيفيتي همانند نمونه‌هاي زير بسازند.

۳: دسترسي راحت‌تر به نسخه‌ي بتا از سيستم‌عامل

کاربران اپل نيز مي‌توانستند از نسخه‌ي بتاي iOS 8 استفاده کنند اما براي اين کار بايد اکانت توسعه دهنده در اختيار داشتند که به معني پرداخت سالانه ۹۹ دلار خواهد بود.

براي توسعه دهندگان ويندوز دسترسي به نسخه‌ي پيش نمايش اين سيستم عامل مجاني است.

muo-wp81-upgrade-install

محدود کردن امکان استفاده از نسخه‌ي پيش نمايش به افرادي که هزينه‌اي را پرداخت کرده‌اند به معناي مانعي براي تجربه‌ي سيستم‌عامل توسط مصرف کنندگان علاقه‌مند خواهد بود. مايکروسافت با امکان انتخاب آخرين نسخه از سيستم‌عامل براي همگان به رضايت‌مندي کاربران از اين سيستم‌عامل افزوده است و البته به آن‌ها کمک مي‌کند باگ‌ها و مشکلات سيستم‌عامل را سريع‌تر شناسايي و رفع کنند.

دسترسي به نسخه‌هاي پيش‌نمايش اندرويد از طريق رام‌هاي شخصي امکان پذير است که البته احتمالا با باگ‌هاي زيادي همراه خواهد بود.

۴: آيا مي‌خواهيد Jailbreak نشويد؟ با هکرها همکاري کنيد

مدت‌هاست که جيلبريک آيفون و آيپد براي دستيابي به قابليت‌هاي بيشتر جز تفريحات بسياري شده است و کساني که خواهان کنترل بيشتري بر روي دستگاه اپلي خود هستند و امکانات بيشتري را از آن طلب مي‌کنند با طي کردن مراحل پيچيده و طولاني به جيلبريک روي مي‌آورند.

muo-wp81-dev-upgrade-cogs

اما چنين مشکلي را در ويندوزفون نخواهيد يافت. مطمئنا عدم نياز به جيلبريک به خاطر بازار کوچک‌تر ويندوزفون نسبت به iOS نيست، با در نظر گرفتن اين که قبل از موج تلفن‌هاي اندرويدي که از سال ۲۰۰۷ شروع شد تالارهاي XDA Developer عموما به کاربران ويندوز موبايل اختصاص داشتند.

مايکروسافت با هوشمندي زيادي آغوش خود را به روي هکرها باز کرد، در آغاز با پيشنهاد راهي براي آنلاک تلفن‌هايي که از ويندوزفون ۷ استفاده مي‌کردند و سپس با آسان ساختن امکان اجراي نرم‌افزارهاي توسعه يافته‌ي شخصي به وسيله‌ي اکانت توسعه دهندگان.

پشتيباني مايکروسافت از انجمن‌هاي هک ويندوزفون شبيه يک الهام بخش است که گاهي نکات کليدي را نشان مي‌دهد. اپل نيز مي‌تواند از اين جامعه منافع زيادي کسب کند. بسياري از کاربران iOS بخاطر قابليت‌هاي محدود به اندرويد جذب شده‌اند که اگر اپل به جاي دنبال کردن پچ‌هاي جديد براي جلوگيري از جيلبريک به مشکل اين افراد روي خوش نشان مي‌داد سهم بيشتري از بازار را به دست مي‌آورد.

۵: از شخصيت گيرا و جذاب دستيار ديجيتالي خود لذت ببريد

يکي از موفق ترين قابليت‌هاي ويندوزفون ۸.۱ دستيار هوشمند ديجيتالي آن يعني کورتانا است. با اين که کورتانا بعد از سايري معرفي شد اما قابليتي دارد که مايکروسافت را از اپل جلو مي‌اندازد. صداي گرم و دلنشين جين تايلر، کسي که نقش علمي تخيلي کورتانا را در سري هالو بر عهده داشت. علاوه بر کاربردي بودن، کورتانا بسيار مفرح نيز هست.

سايري اپل نيز در حال توسعه است و به زودي شخصيت مناسب‌تري پيدا خواهد کرد، اپل اين نکته را درک کرده که توسعه‌ي امکانات جانبي در جذب مخاطب بسيار مهم خواهد بود. اما گوگل هنوز راه زيادي را با گوگل ناو در پيش روي دارد. با وجود سيستم جستجوي صوتي بسيار کاربردي مجبور کردن کاربران به خواندن نتايج اصلا جالب نخواهد بود مخصوصا اگر در حال رانندگي باشيد.

جمع بندي

با وجود سهم کم ويندوزفون از بازار تلفن‌هاي همراه نمي‌توان انکار کرد که طرفداران زيادي در بعضي مناطق دارد به عنوان مثال در انگلستان افراد زيادي با لوميا به دنبال تجربه‌اي متفاوت هستند. بزرگترين درسي که دنيا مي‌تواند از مايکروسافت بگيرد از دست دادن بازار ميلياردي تلفن‌هاي همراه با ويندوز موبايل است. اما آن‌ها با پشتيباني از سخت‌افزارهاي قدرتمند و بهبود‌هاي نرم‌افزاري مي توانند بخشي از اين سهم برباد رفته را باز گردانند. شايد در آينده شاهد شگفتي‌هاي بيشتري از تيم مديريتي جديد مايکروسافت باشيم. نظر شما درباره‌ي آينده‌ي مايکروسافت و سيستم‌عامل موبايلش چيست؟


منبع : زوميت
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .