دوازده نکته در مورد ویندوز همه کاره مایکروسافت

چهارشنبه 09 مهر 1393
دوازده نکته در مورد ویندوز همه کاره مایکروسافت

شرکت مايکروسافت اعلام کرد سيستم عامل تازه آن موسوم به ويندوز 10 جايگزين ويندوز نه چندان محبوب 8 خواهد شد. اين ويندوز تلاشي براي راضي کردن کاربران گوشي ها، تبلت ها و رايانه هاست.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  به نقل از رويترز، نسخه بعدي سيستم عامل ويندوز که در حال حاضر مورد استفاده 1.5 ميليارد نفر در سراسر جهان است قرار است از امکانات فراواني براي جلب نظر صاحبان مشاغل هم برخوردار باشد. يکي از دلايل شکست ويندوز 8 بي‌توجهي به خواسته‌هاي اين گروه از کاربران اعلام شده بود.


ويندوز 10 در يک نگاه

تري ميرسون مدير واحد سيستم عامل‌هاي مايکروسافت در اين مورد گفته است: ويندوز 10 بزرگترين پلاتفورمي است که ما تا به حال براي شرکت‌هاي تجاري طراحي کرده‌ايم. بايد توجه داشت که يافته‌هاي موسسه تحقيقاتي فارستر نشان مي دهد تنها 20 درصد از کاربران در سازمان هاي تجاري به ويندوز 8 مهاجرت کرده بودند و لذا اين سيستم عامل که دو سال قبل عرضه شده بود موفقيت قابل توجهي نداشت.

علت اصلي اين مساله آن بود که بسياري از افراد رابط کاربري لمسي اين سيستم عامل را دوست نداشتند. از سوي ديگر حذف منوي سنتي استارت از منوي ويندوز 8 هم بسياري از کاربران را ناراحت کرده بود.

ويندوز 10 که به Threshold هم مشهور است به گونه‌اي طراحي شده که يک نسخه از آن براي استفاده بر روي تمامي وسايل الکترونيک کافي باشد. بنابراين مايکروسافت انتظار دارد که کاربران گوشي‌ها، تبلت‌ها و رايانه‌ها به يک اندازه از آن استقبال کنند.

مايکروسافت مي گويد ويندوز 10 مي‌تواند بر روي تمامي توليدات مايکروسافت عملکرد بهينه‌اي داشته باشد و لذا يک نسخه واحد از آن هم بر روي کنسول بازي ايکس باکس و هم بر روي رايانه هاي شخصي عادي نصب مي‌شود. اين اقدام مايکروسافت تقليدي است از اپل که براي آيفون و آي پد يک سيستم عامل عرضه کرده است. البته اين شرکت گامي به پيش نهاده و يک سيستم عامل را براي وسايل همراه و عادي در دسترس قرار داده است.

در نسخه اوليه ويندوز 10 که از سوي جو بلفيور معاون مايکروسافت در معرض ديد عموم قرار گرفت، دو حالت کاربري پيش بيني شده بود. يکي حالت بهينه شده براي تبلت هاي لمسي و ديگري حالت بهينه شده براي رايانه هاي شخصي با استفاده از موشواره و صفحه کليد. کاربران مي‌توانند با توجه به وسيله‌اي که در حال استفاده از آن هستند از يک حالت به حالت ديگر منتقل شوند.

از جمله تغييرات مهم ديگر که با هدف جلب  رضايت مجدد کاربران انجام شده بازگرداندن منوي استارت است. علاوه بر اين جستجوگر ويندوز 10 هم ارتقا يافته تا در زمان جستجو براي يافتن اطلاعات مورد نظر علاوه بر داده هاي موجود در رايانه اطلاعات مرتبط در وب هم فهرست شوند.

از آنجايي که مايکروسافت در ويندوز 10 تمرکز ويژه‌اي بر روي کاربران قديمي و حرفه‌اي خود داشته، تغييرات زيادي در Command Prompt ايجاد کرده تا بتوانند دستورات متني بيشتري را وارد کنند و کنترل بيشتري بر روي سيستم داشته باشند.

 
چرا ويندوز 10؟

به گزارش کامپيوترورلد، اما چرا مايکروسافت به جاي ويندوز 9 نام ويندوز 10 را براي اين سيستم عامل انتخاب کرده است؟ علت اين است که اين شرکت مي‌خواهد چنين القا کند که ويندوز جديد يک تحول اساسي نسبت به گذشته محسوب شده و اين شرکت محصول خارق‌العاده‌اي را عرضه کرده نسبت به توليدات قبلي متفاوت است.

گفته مي‌شود قرار بود نام ويندوز يک براي اين سيستم عامل جديد انتخاب شود تا مطابق با نام محصولاتي مانند وان نوت و وان درايو باشد. اما در نهايت اين پيشنهاد رد شد.ويندوز 10 شبيه چه خودرويي است؟

مايکروسافت مدعي است اين ويندوز شبيه به خودروهاي برقي ساخت شرکت تلسا است. اين مساله‌اي است که مديران اين شرکت بر آن اصرار مي‌وزند تا بر تازگي و بديع بودن امکانات اين ويندوز تاکيد کنند.

ويندوز 10 با چه وسايلي سازگار است؟

با همه چيز. مايکروسافت روز گذشته تنها نسخه روميزي ويندوز 10 را به نمايش گذاشت، اما اين ويندوز با تبلت‌ها و گوشي‌ها و همه محصولات خود اين شرکت سازگاري دارد. قرار است ويندوز 10 با اينترنت اشيا هم هماهنگ بوده و با يک کيفيت بر روي وسيله اي با نمايشگرهاي 80 و  4 اينچ اجرا شود.

از منوي استارت چه خبر؟

همان طور که گفتيم منوي استارت به ويندوز 10 برگشته. در واقع هدف مايکروسافت ترکيب امکانات خوب ويندوز 7 با رابط کاربري مدرن ويندوز 8 است. البته منوي استارت به دو بخش تقسيم شده است. در بخش چپ برنامه هاي موسوم به app به شکلي که در ويندوز 7 عرضه شده بودند نمايش داده شده اند و در سمت راست عناوين زنده برنامه ها به شکلي رنگارنگ و جذاب که يادآور گرافيک ويندوز 8 است نمايش داده مي شوند. کاربران همچنين مي توانند منوي استارت را بر اساس سليفه شان تغيير دهند و عناوين و چينش و ابعاد آن را تعيين کنند.


آيا بايد بين محيط اجراي اين دو نوع برنامه‌ها جابجا شد؟

خير اين مشکل که بايد براي اجراي برنامه هاي سنتي و همراه از يک رابط کاربري به رابط کاربري ديگر رفت در ويندوز 10 وجود ندارد. هرگونه دوگانگي برطرف شده و برنامه‌ها صرف نظر از شيوه نگارش آنها به شيوه‌اي که کاربر دوست دارند کار مي‌کنند.

برنامه‌ها در ويندوز 10 چگونه کار مي کنند؟

اگر برنامه‌هاي جديد را در ويندوز 8 اجرا کنيد کل نمايشگر پر شده و جايي براي تغيير ابعاد پنجره نمي‌ماند. اما در ويندوز 10 پنجره‌هاي قابل تنظيم بازگشته‌اند و شما مي توانيد به راحتي مثل سابق آنها را مديريت کنيد. بديهي است که اين مساله در مورد برنامه‌هاي سنتي هم صدق مي‌کند.

 


چه ويژگي جديد ديگري وجود دارد؟

ويندوز 10 ويژگي دارد که مشابه با سيستم عامل مک است و با استفاده از آن مي‌توانيد زوم اوت کنيد تا کل برنامه‌هاي باز در رايانه را ببينيد و سپس يکي را انتخاب کنيد. همچنين مي‌توانيد براي انتقال بين برنامه‌ها رايانه را به شيوه دلخواه  پيکربندي کنيد.

امکانات خاص صاحبان مشاغل چيست؟

سازگاري با همه سيستم هاي مديريت سنتي، ابزار مديريت موبايلي، امکان مديريت داده‌هاي ذخيره شده بر روي رايانه شخصي، لپ تاپ و محيط هاي کلود از طريق ويندوز 10 پيش بيني شده است.

آيا ويندوز 10 لمسي است؟

بله. ويندوز 10 لمسي است و کاربران اگر بخواهند مي توانند با دست صفحات را بالا و پايين کنند يا بر روي برنامه اي زوم کنند. ويژگي جديدي به نام "continuum هم به کاربران امکان مي دهد با قطع صفحه کليد ويندوز 10 به طور خودکار وارد حالت تبلت شده و App  ها را به طور تمام صفحه ببينند.

خط فرمان وجود دارد؟

بله. وجود دارد و ميان برهاي قديمي براي کپي کردن، paste و ... کماکان فعال است.

ويندوز 10 چه زماني عرضه مي شود؟

مايکروسافت وعده داده که ويندوز 10 را در نيمه اول سال 2015 عرضه کند. قرار است گروهي منتخب از کاربران ويندوز نسخه پيش نمايش آن را براي رايانه‌هاي روميزي و لپ تاپ‌ها دريافت کنند.

قيمت ويندوز 10 چقدر است؟

در اين زمينه هنوز چيزي اعلام نشده است و همچنين مشخص نيست ارتقاي ويندوزهاي قديمي به ويندوز 10 با چه فرايندي و با چه هزينه اي صورت مي گيرد.
 


منبع : خبرگزاري فارس
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .