راه‌اندازي ۲ برنامه ارتباط موبايلي بومي

سه شنبه 15 مهر 1393
راه‌اندازي ۲ برنامه ارتباط موبايلي بومي

وزير ارتباطات از راه‌اندازي دو برنامه بومي بيسفون و ساينا به عنوان دو ابزار ارتباطي موبايلي خبر داد و گفت: اين ابزارها تجميعي از امکانات ابزارهاي خارجي پرکاربرد است که اطلاعات آنها در ايران نگهداري مي‌شود.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، وزير ارتباطات از راه‌اندازي دو برنامه بومي بيسفون و ساينا به عنوان دو ابزار ارتباطي موبايلي خبر داد و گفت: اين ابزارها تجميعي از امکانات ابزارهاي خارجي پرکاربرد است که اطلاعات آنها در ايران نگهداري مي‌شود.

پيرو نامه محسني اژه‌اي درباره ضرورت مسدودسازي فوري محتواي مجرمانه در شبکه‌هاي اجتماعي، وزير ارتباطات از راه‌اندازي دو نرم‌افزار ارتباط موبايلي بومي بيسفون و ساينا خبر داد.

محمود واعظي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برنامه‌نويسان ايراني دو برنامه بسيار خوب نوشتند که بسيار شبيه نرم‌افزارهاي موبايلي فعلي است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: اين نرم‌افزارها تجميعي از نرم‌افزارهاي فعلي از جمله وايبر و تانگو که امکان پيامک و مکالمه را براي کاربران فراهم مي‌کند.

وي گفت: سرعت بيشتر و کيفيت بهتر اين نرم‌افزارها به دليل زيرساخت‌هاي داخلي آنها از جمله ويژگي‌هاي اين دو نرم‌افزار داخلي است.

واعظي تصريح کرد: براي افرادي که قصد استفاده از نرم‌افزارهاي موبايلي را دارند و هدفشان اين است که بتوانند به راحتي از اين نرم‌افزارها استفاده کنند نبايد تفاوتي داشته باشد که اين رفتارها توسط هموطنان ايراني نوشته شده باشد يا توسط خارجي‌ها بنابراين اميدواريم مردم از اين کار خوب انجام شده استقبال کنند.

واعظي گفت: همچنين از سه اپراتور تلفن همراه خواسته‌ايم اين کار را حمايت کنند تا تداوم يابد، وزارت ارتباطات نيز برنامه حمايت از آنها را در دستور کار خواهد داشت.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسيد آيا حاکميت بر نرم‌افزارهاي داخلي نظارت خواهد کرد گفت: تفاوتي در نرم‌افزارهاي داخلي و خارجي در اين باره نيست و بر هر دو گروه در داخل کشور نظارت مي‌شود تنها تفاوت اين است که شبکه‌هاي خارجي تمام اطلاعات را در بيرون از کشور هاست (نگهداري) مي‌کنند و نرم‌افزارهاي داخلي اطلاعات را در داخل کشور نگه مي‌دارند.

وي تأکيد کرد: نظارت حاکميت بر شبکه‌هاي داخلي و خارجي انجام مي‌شود.

وزير ارتباطات ادامه داد: بارها اعلام کرده‌ايم که با پيشرفت روزافزون تکنولوژي مسدود کردن راه‌حل نهايي نيست کساني که اطلاعات فني اين کار را ندارند يا افرادي به آنها گزارش مي‌دهند که آن افراد اطلاعات فني لازم را ندارند تصور مي‌کنند با مسدود کردن مشکل حل مي‌شود.

وي ادامه داد: اما راه‌حل اين است که پژوهشگران ايراني را تشويق به راه‌اندازي شبکه‌هاي اجتماعي کنيم که شبکه‌هاي اجتماعي داخلي با کيفيت بالا در اختيار مردم قرار بگيرد و بتواند با ويژگي‌هايي مردم را جذب کند.

واعظي گفت: راه‌حل دوم اين است که همگام با توسعه اينترنت فرهنگ‌سازي درباره فضاي مجازي انجام شود. صدا و سيما، وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات و وعاظ مساجد تبليغ نکنند که مردم از اين شبکه استفاده نکنيد بلکه اعلام کنند افراد از اين شبکه استفاده صحيح کنند.

وي گفت: انواع ابزارها در ابتداي ورود مزيت و معايبي داشتند مانند برق و چرخ‌گوشت.

وي خاطرنشان کرد: بنابراين در کنار فرهنگ‌سازي حاکميت نيز بايد مراقبت کند تا جايي که توانايي دارد اجازه ندهد که مواردي که عفت عمومي را جريحه‌دار مي‌کند در اختيار خانواده قرار بگيرد.


منبع : خبرگزاري فارس
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .