ماجراي زلزله ۸ ريشتري همراه اول چه بود؟

چهارشنبه 30 مهر 1393
 ماجراي زلزله ۸ ريشتري همراه اول چه بود؟

پيمانکار خارجي که يک شبه تصميم به خروج از ايران و يک لنگه پا نگاه داشتن بزرگترين اپراتور ارتباطي کشور گرفت، امروز خواستار حضور مجدد در کشور است.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  مدير عامل همراه اول اخيرا در نشست کاري مديرعامل، هيأت مديره و مديران ارشد شرکت مخابرات ايران سهم بازار اين اپراتور را 63 درصد و ضريب نفوذ سيم‌کارت‌هاي اين اپراتور را 76.3 درصد عنوان کرده است.

صدوقي با اشاره به اينکه تعداد سيم‌کارت‌هاي فعال شده اين شرکت از 64 ميليون و 100 هزار عبور کرده، گفته که استراتژي کنوني اين شرکت موبايل باند پهن است و از اين جهت سال گذشته حدود 19000 ميليارد ريال روي 3G سرمايه‌گذاري کرده‌اند.

وي البته به ارائه آمار و ارقام بسنده نکرد و براي اولين بار از مشکلي پرده برداشت که عنوان به کار رفته براي آن، اذهان را به سمت خود مي‌کشاند.

مدير عامل همراه اول با اشاره به مشکلات نوسازي شبکه و راه‌اندازي نسل‌هاي بالاتر ارتباطي عنوان کرد: يکي از وندورهاي بزرگ در سال 91 از ايران خارج شد که معادل يک زلزله 8 ريشتري بود.

زلزله هشت ريشتري آن هم در اپراتور اول ارتباطي کشور، سوالات بسياري را به ذهن متبادر مي‌سازد که براي پاسخ‌دهي به آن لازم است که مروري به فعاليت‌هاي سابق اين شرکت با يکي از پيمانکارانش بياندازيم.

عنوان NSN براي مخابراتي‌ها و فعالان اين حوزه نام آشناست و برند نوکيا-زيمنس نتورکس را به ياد آنها مي‌اندازد.

اين برند تجاري شرکت چندمليتي تجهيزات مخابراتي است که در سال 2007 از سرمايه‌گذاري مشترک شرکت‌هاي نوکيا فنلاندي و زيمنس آلماني راه‌اندازي شد در سال 2011 پس از اريکسون، هواوي و آلکاتل-لوسنت، چهارمين توليدکننده تجهيزات مخابراتي جهان به‌شمار مي‌آمد.

شرکت نوکيا سال گذشته (2013) اقدام به خريداري تمامي سهام شرکت زيمنس در نوکيا-زيمنس نتورکس نمود که در پي آن، آوريل 2014 نام شرکت به نوکيا سولوشنز اند نتورکس (Nokia Solutions and Networks) تغيير پيدا کرد.

تغييرات ايجاد شده در اين شرکت‌ها مانع از تغيير برند تجاري شد و " نوکيا سولوشنز اند نتورکس" همچنان عنوان NSN را يدک مي‌کشد.

اين شرکت که اکنون در 150 کشور جهان فعاليت مي‌کند يکي از پيمانکاران شرکت ارتباطات سيار ايران بود که در سال 91 به دليل برخي موضوعات که گفته مي‌شود احتمالا ناشي از اثر تحريم‌ها بوده، ايران را ترک کردند.

همين موضوع موجب شد تا به گفته مدير عامل همراه اول، کارشناسان و متخصصان ايراني سريعاً جايگزين شوند و مشکل خاصي در شبکه به وجود نيايد.

البته اين شرکت که گويا مديريت 100 درصد HLR* و 55 درصد کل شبکه همراه اول را برعهده داشته است، سال 90 اعلام مي‌کند که ديگر لايسنس (بازه زماني حمايتي و پشتيباني) ارائه نمي‌دهد و مي‌خواهد از ايران برود.

اما با قطعي شدن تصميم آن مبني بر خروج از ايران در سال 91، بالغ بر شش ميليون مشترک HLR در خطر بروز اختلالات و قطعي قرار مي‌گرفتند که نهايتا متخصصان داخل کشور مانع از چنين اتفاقي شدند.

اين شرکت، 10 تير ماه سال گذشته رسما ارائه خدمات پس از فروش و لينک فني ارتباطي با اراتور اول را قطع کرد و از کشور خارج شد.

اما اين شرکت که با اين حجم از تعاملات به يکباره ايران را ترک و دست اپراتور اول را در پوست گردو گذاشت، با مشاهده اينکه شبکه اين اپراتور روي پاي خودش ايستاد و هيچ مشکلي براي آن اتفاق نيافتاد بار ديگر ابراز تمايل براي حضور در ايران کرد.

اکنون NSN در حال مذاکره با مسئولان مخابراتي کشور براي حضور در ايران و از سرگيري فعاليت‌هايش است اما اينکه با پرداخت چه هزينه‌اي بابت قهر کردنش حاضر به حضور مجدد در ايران باشد، جاي تأمل دارد.

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .