پنج راز مخفي درباره دکمه‌هاي گوشي اندرويد شما

جمعه 09 آبان 1393

هيچ اهميتي ندارد که چقدر گوشي اندرويد خود را دوست داريد، اما هميشه اين احتمال هست که گوشي شما قابليت‌هايي داشته باشد که شما از آن‌ها آگاه نباشيد؛ مثلا ‌‌چقدر از دکمه‌هاي گوشي اندرويد خود ‌مي‌دانيد؟ آيا مي‌دانستيد اين دکمه‌ها پنج کارايي اساسي دارند که همه از آن‌ها با خبر نيستند؟!

  • 0اين روز‌ها که بيشتر گوشي‌هاي هوشمند اندرويد از صفحه نمايش‌هاي به اصطلاح «لبه تا لبه» يا Edge-to-Edge برخوردارند، دکمه‌ها عقب‌نشيني کرده‌اند؛ اما هنوز چند تايي از اين دکمه‌ها را مي‌توان در هوشمند‌هاي اندرويد يافت.

مسلما قرار نيست به دوران گوشي‌هاي BlackBerry بازگرديم و يک صفحه کليد Qwerty در پايين صفحه نمايش را تصور کنيم، ولي دکمه‌ها بخشي جدايي ناپذير از گوشي‌هاي هوشمند هستند‌ و اين بسيار عالي است، زيرا دکمه‌هاي گوشي شما مي‌توانند برخي کارها را انجام دهند که در جاي خود بسيار کاربردي است.

هر گوشي اندرويد، دکمه‌هاي Power و تنظيم صدا را به شکل فيزيکي داراست و افزون بر آن، دکمه‌هاي اصلي اندرويد معمولا به شکل Capacitive يا خازني در پايين گوشي قرار گرفته‌اند. اين دکمه‌ها از فن‌آوري متفاوتي با صفحه نمايش گوشي استفاده مي‌کنند.

در مجموع اين شش دکمه، به همراه يکديگر مي‌توانند قابليت‌هايي را در گوشي شما فعال کنند که شايد از وجود آن‌ها هم خبر نداشتيد. ما در اينجا پنج راز مخفي در پشت اين دکمه‌هاي به ظاهر ساده را براي شما آشکار مي‌سازيم.

 

گوشي‌هاي هوشمند اندرويد, صفحه نمايش گوشي

 

۱– عکاسي از صفحه نمايش گوشي
بدون ‌هيچ ابزار يا App جانبي مي‌توانيد ‌آنچه ‌روي صفحه نمايش شما ديده مي‌شود، عکاسي کنيد يا به اصطلاح Screenshot بگيريد. ترکيبي از دکمه‌ها از صفحه نمايش شما عکاسي و آن را در گالري ذخيره مي‌کند.

براي اين کار کافي است، ‌دکمه‌هاي Power و صداي پايين را همزمان فشار داده و براي يک يا دو ثانيه نگه داريد.

گوشي‌هاي هوشمند اندرويد, صفحه نمايش گوشي

 

۲– انجام يک Reboot يا راه‌اندازي دوباره گوشي
مراقب باشيد ‌زماني که از صفحه نمايش خود Screenshot مي‌گيريد، دکمه‌ها را بيش از حد نگه نداريد. تنها تفاوت بين گرفتن عکس از صفحه نمايش گوشي و Reboot کردن آن، زمان است. همين ترکيب براي راه‌اندازي دوباره گوشي اندرويد به کار مي‌رود، تنها لازم است که دکمه‌هاي Power و صداي پايين را براي مدت زمان حدود ۱۰ ثانيه نگه داريد.

 

۳ ـ قطع سريع تماس
شما به سادگي مي‌توانيد يک تماس را با فشار دادن دکمه Power پايان دهيد، يا آن را بدون جواب دادن رد کنيد. اين کار از آنچه که فکر مي‌کنيد، بيشتر به درد مي‌خورد. تصور کنيد در يک جلسه مهم هستيد و فراموش کرده‌ايد تا گوشي هوشمندتان را که در جيب شماست، در حال ساکت قرار دهيد.

 

در اين هنگام اگر کسي با شما تماس بگيرد، تنها کافي است، دست در جيب خود ببريد و دکمه Power را فشار دهيد؛ اما پيش از اين کار، بايد تنظيمات مربوطه را در گوشي خود فعال کنيد. به تنظيمات گوشي خود برويد و در بخش Accessibility گزينه Power button ends call را علامت بزنيد.

 

۴ ـ دسترسي سريع به Google Now
آيا از Google Now استفاده مي‌کنيد؟ اگر نمي‌کنيد، حرف ما اين است که هرگز اين اشتباه را نکنيد! مگر مي‌شود گوشي اندرويد داشت و از Google Now با همه قابليت‌هاي جالب آن صرف‌نظر کرد؟ اگر کمي با اين ابزار سر و کله بزنيد، متوجه مي‌شويد که تا چه ميزان مي‌تواند کارهاي روزمره شما را با گوشي، سهولت بخشيده و سر و سامان دهد. به هر حال اين منشي مجازي گوگل، نسخه پيشرفته‌تر Siri در iOS است.

اما براي دسترسي سريع به اين منشي مجازي خوب، يک راه سريع هم وجود دارد. براي دسترسي به اين ابزار دکمه Home را فشار داده و نگه داريد و پس از نمايش آيکون‌هاي popup بدون برداشتن انگشت خود، آن را به سمت آيکون Google بکشيد و‌‌ رها کنيد.

 

گوشي‌هاي هوشمند اندرويد, صفحه نمايش گوشي

 

۵– استفاده از دکمه Home به عنوان ميانبر
بگذاريد تصور کنيم ‌شما نمي‌خواهيد وقتي دکمه Home را فشار مي‌دهيد، به صفحه Home برويد؛ براي نمونه، شايد شما از گوشي خود تنها به عنوان وسيله تماس استفاده مي‌کنيد ـ‌ فکرش را بکنيد! ـ و نياز داريد از دکمه Home براي رفتن به بخش تماس بهره بگيريد‌، يا آنکه به سادگي با دکمه Home مرورگر خود را باز کنيد.

خوشبختانه اين امکان نيز هست که با دو بار ضربه پشت سر هم ‌روي دکمه Home يکي از هشت کارکرد اصلي را که از پيش تعريف شده، ‌اجرا کنيد. براي اين کار دوباره به تنظيمات گوشي رفته و در‌‌ همان بخش Accessibility گزينه مربوط به Double tap home launch را تعيين کنيد.

اين‌ها تنها چند نمونه از ترفند‌هايي بود که با ‌اين دکمه‌هاي ساده مي‌توان به کار برد. اندرويد پر از اين ترفند‌ها و نکته‌هاي مخفي است.

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .