۶ راه براي استفاده صحيح کودکان از تلفن همراه

جمعه 10 بهمن 1393
۶ راه براي استفاده صحيح کودکان از تلفن همراه

سن استفاده از تلفن همراه هوشمند براي کودکان زماني است که والدين تشخيص دهند فرزندان مي‌توانند تا حدي خوب را از بد تشخيص دهند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، 

امروزه، تلفن‌هاي همراه هوشمند به ابزارهايي بسيار قدرتمند مبدل شده که حتي بازار کامپيوترهاي روميزي و لپ تاپ را به چالش کشيده‌است. بر همين اساس ممکن که تلفن همراه هوشمند به آساني به ابزاري مضر در دست کاربري بي‌تجربه مبدل شود؛ مانند آنچه که اين روزها ديده مي‌شود‌ و متاسفانه اکثر کودکان درخواست داشتن تلفن همراه دارند.

 

بر همين اساس سن استفاده از تلفن همراه هوشمند براي کودکان زماني است که والدين تشخيص دهند فرزندان مي‌توانند تا حدي خوب را از بد تشخيص دهند. البته لازمه اين امر آن است که پدر و مادر با ارائه مشورت‌هاي دقيق به فرزندشان او را همراهي کنند.

 

والدين مي‌توانند با صرف اندکي وقت و ارائه برخي نکات ايمني اوليه به فرزند نوجوان خود، زمينه‌هاي لازم براي استفاده از تلفن همراه هوشمند را در آنها ايجاد کنند. در اين مطلب برخي از اين نکات را به صورت مختصر بررسي مي‌کنيم.

 

تنظيم گذرواژه براي تلفن همراه

انتخاب گذرواژه نخستين خط دفاعي براي کاربران نوجوان تلفن همراه در برابر افراد سودجو و سارقان احتمالي اين وسيله محسوب مي‌شود. گذرواژه‌اي را انتخاب کنيد که به راحتي توسط خود شما و فرزند نوجوانتان به خاطر سپرده مي شود. همچنين، تنظيمات تلفن همراه را به گونه‌اي انتخاب کنيد که پس از حداقل يک دقيقه عدم استفاده از آن، به صورت خودکار قفل شود.

تعيين قوانين استفاده از تلفن همراه

مي‌توانيد مجموعه‌اي از قوانين را براي فرزندان خود تعيين کنيد که شامل زمان و چگونگي استفاده از تلفن همراه مي‌شوند. اين قوانين بايد شامل محدوديت‌هايي درباره استفاده از تلفن همراه هوشمند باشند. به عنوان مثال، هنگام صرف غذا نبايد از تلفن همراه استفاده کرد و يا بعد از ساعت 9 شب امکان استفاده از تلفن همراه هوشمند وجود ندارد. همچنين قوانيني درباره برقراري تماس با افراد غريبه و يا اقدام‌هايي که در زمان دريافت محتوايي نامناسب بايد انجام شود را آموزش دهيد.

پس از مرور مجموعه قوانين و مقررات، هم شما و هم فرزندتان بايد نسخه‌اي چاپي از آن را امضا کرده و در محلي مشترک در منزل نصب کنيد. همچنين، فرزند خود را به خوبي درباره پيامدهاي ناشي از شکستن قوانين و مقررات  توجيه کنيد. به طوري که از محروم کردن فرزند خود از داشتن تلفن همراه هوشمند هراس و نگراني داشته باشيد.

 

بررسي سياست‌هاي مدرسه فرزند خود پيرامون استفاده از تلفن همراه

مدرسه‌هاي مختلف داراي سياست‌هاي مختلف درباره تلفن همراه و استفاده از آن در فضاي مدرسه هستند. بر همين اساس، اطمينان حاصل کنيد که فرزندتان نسبت به اين قوانين آگاهي کامل داشته و پيامدهاي تخطي از آنها را به روشني مي داند.

تعيين قوانين براي دسترسي به اينترنت و دانلود برنامک‌ها

تلفن‌هاي همراه هوشمند نه تنها دستگاه‌هاي ارتباطي پيچيده‌اي هستند، بلکه امکان دسترسي نامحدود به دنياي مجازي و فروشگاه‌هاي آنلاين را نيز فراهم مي‌کنند. اين فروشگاه‌ها داراي بيش از صدها هزار برنامه قابل دانلود هستند.

 

اطمينان حاصل کنيد فرزندتان از آن چه که مي‌تواند و آن چه که نمي‌تواند با تلفن همراه خود انجام دهد، آگاه بوده و محدوديت‌هاي اطلاعاتي و داده در اين زمينه را مشخص کنيد. به عنوان مثال در تلفن‌هاي همراه آيفون، استفاده از مرورگر سافاري و دسترسي به فروشگاه اپ استور مي‌تواند خاموش و يا محدود شود. درباره اين که تحت چه شرايطي اين محدوديت‌ها از بين مي روند، با فرزند خود صحبت کرده و تصميم گيري کنيد.

 

به اشتراک گذاشتن مسئوليت مالي

دادن تلفن همراه هوشمند به فرزندتان مي‌تواند فرصتي فوق العاده براي فراگيري مسئوليت مالي باشد. به عنوان مثال، او مي تواند براي دريافت برنامه‌هاي مورد نياز خود از پول توجيبي هفتگي‌اش خرج کند. حتي ممکن است ميزان هزينه استفاده آنها از تلفن همراه فراتر از پول هفتگي وي باشد، اما در هر 2 صورت درک بهتر از مديريت هزينه‌ها و مسئوليت مالي ايجاد شده در قبال دريافت تلفن همراه دور از انتظار نيست.

 

آموزش مراقبت از تلفن‌هاي همراه هوشمند

شکوفايي مسئوليت پذيري فرزندان در قبال حفظ و نگهداري ايمن از تلفن همراه هوشمند موضوع مهمي محسوب مي‌شود. اين مساله مي‌تواند انتخاب يک قاب محافظ براي بدنه، حصول اطمينان از شارژ کردن مناسب باتري، خشک نگه داشتن تلفن همراه، خاموش نگه داشتن واي فاي و بلوتوث براي افزايش عمر باتري و نگهداري تلفن همراه هوشمند در مکاني امن هنگامي که از آن استفاده نمي‌شود را شامل شود.

استفاده از تلفن‌هاي همراه هوشمند توسط کودکان هم با خطرات و هم فرصت‌هايي مناسب همراه است. بر همين اساس، پيش از دسترسي آنها به اين وسيله قدرتمند مي توانيد با تعيين برخي قوانين ساده آرامش فکري لازم را هم براي خود و هم براي فرزند نوجوانتان فراهم کنيد.

با همه اينها بايد توجه داشت اين ابزارهاي هوشمند که با توجيه آسان تر کردن زندگي، پذيراي حضورشان در جمع خانوادگي خود مي‌شويم نبايد ارتباطات عاطفي بين اعضاي خانواده را تحت الشعاع قرار دهد و انسجام خانواده را خدشه دار کند و اين امر با نظارت و توجه والدين قابل کنترل است.

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .