گزارش اختلال اينترنت در نوروز/ اجراي فيلترينگ هوشمند روي کل شبکه

شنبه 15 فروردين 1394
گزارش اختلال اينترنت در نوروز/ اجراي فيلترينگ هوشمند روي کل شبکه

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: در حوزه تلفن ثابت و همراه با توجه به مبادله رقم قابل توجهي پيامک، مشکل خاصي گزارش نشده است، اما در زمينه اينترنت اختلالاتي به من گزارش شد.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  محمود واعظي در ديدار نوروزي خود با خبرنگاران،‌ نخستين نشست خبري سال ۹۴ را برگزار کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

سرمايه‌گذاري ۴۰۰۰ ميلياردي دولت براي ICT

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر لزوم فرهنگ‌سازي در حوزه استفاده از ابزارهاي ICT، به تشريح برنامه‌هاي سال ۹۴ در اين بخش پرداخت و گفت: مطالبات مردم از وزارت ارتباطات بيشتر از امکانات و زيرساخت‌ها است و بر اين اساس بايد در بخش‌هاي مختلف توسعه مد نظر قرار گيرد.

وي با تاکيد بر برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي حمايت از بخش خصوصي، گفت: بخش خصوصي بايد سه تا چهار برابر دولت در اين حوزه سرمايه‌گذاري کند؛ بر اين اساس امسال حدود ۴۰۰۰ ميليارد تومان در بخش ICT سرمايه‌گذاري مي‌شود و پيش‌بيني مي‌کنيم که بخش خصوصي نيز  ۱۰ هزار ميليارد تومان در اين حوزه سرمايه‌گذاري کند.

واعظي با تاکيد بر توسعه متوازن ICT در مناطق محروم و کمتر برخوردار، خاطر نشان کرد: سال گذشته ۸۰۰۰ روستا به شبکه اينترنت متصل شدند و امسال نيز سه برابر يعني ۲۵ هزار روستا به شبکه اينترنت وصل خواهند شد. همچنين بناي ما بر اين است که ۸۰ درصد پهناي باند در داخل و ۲۰ درصد پهناي باند از خارج کشور مورد استفاده قرار گيرد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اظهار اميدواري کرد که تا پايان سال ۹۴ ظرفيت پهناي باند کشور دو برابر شود.

تخصيص ۱۲۰ ميليارد تومان به توليد اپليکيشن‌هاي داخلي

وي با اشاره به توليد اهميت محتواي بومي و نرم‌افزارهاي کاربردي، گفت: با توجه به فضاي به وجود آمده، بايد کاربران ايراني از محتواي داخلي و اپليکيشن‌هاي بومي استفاده کنند؛ به همين دليل مبلغ ۱۲۰ ميليارد تومان براي حمايت از بخش خصوصي، دانشگاهي و فارغ‌التحصيلان اين رشته تخصيص داده‌ايم که به صورت وام کم بهره با بازپرداخت ميان مدت سه تا پنج سال در اختيار توليدکنندگان اپليکيشن قرار مي‌گيرد.

واعظي همچنين از اشتغالزايي ۳۰ هزار شغل در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات براي سال ۹۳ خبر داد و گفت: پيش‌بيني مي‌کنيم در اين حوزه در سال ۹۴، ۱۰۰ هزار شغل ايجاد شود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: براي سال ۹۴، هشت پروانه در حوزه شبکه‌هاي ارتباطي به اپراتورهاي مختلف اعطا مي‌شود که اين موضوع نيز مي‌تواند باعث اشتغالزايي شود.

اختلال اينترنت در ايام نوروز گزارش شد

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد وضعيت شبکه‌هاي ارتباطي در ايام نوروز، گفت: در حوزه تلفن ثابت و همراه با توجه به مبادله رقم قابل توجهي پيامک، مشکل خاصي گزارش نشده است، اما در زمينه اينترنت اختلالاتي به من گزارش شد.

واعظي گفت: کميته‌‌هاي ارزيابي وضعيت شبکه‌هاي ارتباطي در ايام نوروز، وضعيت شهرهاي پرتردد گردشگري و زيارتي را مورد ارزيابي قرار داده و اپراتورهاي تلفن همراه و مخابرات در زمينه صوت و پيامک شبکه‌هاي خود را تقويت کرده و از اين رو مشکلي در اين زمينه گزارش نشده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: سال گذشته در اين ايام حدود ۳.۲ ميليون نفر کاربر اينترنت پر سرعت داشتيم اما امسال هشت ميليون کاربر اينترنت پرسرعت خانگي و بيش از هشت ميليون کاربر اينترنت موبايل از شبکه اينترنت استفاده مي‌کردند که اين موضوع حجم پهناي باند گسترده‌اي را مطالبه مي‌کرد. به همين دليل در برخي جاهاي شلوغ و اماکن پرتردد سرعت اينترنت تا حدي پايين آمده بود. با اين وجود همانطور که براي سال ۹۳ برنامه‌ريزي کرده که مشکل تلفن همراه و پيامک را حل کنيم براي سال آينده نيز برنامه داريم در استفاده از اينترنت براي نوروز سال ۹۵ کاربران مشکلي نداشته باشند.

تاثير توافقات بر مناقصه‌‌هاي ارتباطي

وي در مورد توافقات صورت گرفته در مذاکرات لوزان و تاثير آن بر وضعيت ارتباطات و فناوري اطلاعات کشور، گفت: همانطور که اين مذاکرات و توافق حاصل شده بر بخش‌هاي مختلف تاثير مي‌گذارد، بر فناوري اطلاعات نيز تاثيرگذار خواهد بود. تا پيش از اين در مناقصه‌هاي ما رقابت ميان چيني‌ها با چيني‌ها بود و تنها يک کشور در مناقصه‌هاي ما شرکت مي‌کرد. اما با برداشتن محدوديت‌ها و رفع تحريم‌ها، اميدواريم در حوزه ارتباطات و همکاري‌هاي خارجي در بخش ICT بتوانيم موثر واقع شويم و از سرعت توسعه بيشتري بهره‌مند شويم.

بررسي گزارش پارازيت‌ها در شوراي امنيت ملي

واعظي در مورد آخرين وضعيت پارازيت‌ها، امواج و تشعشعات، گفت: گزارش پارازيت‌ها را ارسال کرديم و اين موضوع در شوراي امنيت ملي در حال بررسي است و اميدواريم به زودي به نتيجه روشني برسد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: به موازات اين موضوع، گروه مشترکي با همکاري سازمان انرژي اتمي تشکيل داديم تا در نقاط مختلف تهران امواج را رصد کرده و به امواج بيش از حد مجاز تذکر مي‌دهيم. در همين حال منتظر پاسخ گزارش پارازيت در شوراي امنيت ملي هستيم تا به صورت موردي نخواهيم به دنبال امواج غيرمجاز بگرديم.

اجراي فاز دوم فيلترينگ هوشمند

وي در مورد آخرين وضعيت فيلترينگ هوشمند بر روي شبکه‌هاي اجتماعي، گفت: فاز نخست اين طرح بر روي شبکه اجتماعي اينستاگرام انجام شد و در فاز دوم که از نيمه اسفند ماه آغاز شده، اين سيستم بر روي شبکه‌‌هاي اجتماعي اجرا نمي‌شود بلکه زيرساخت‌ها را مورد هدف و بررسي قرار داده‌ايم و در مرحله سوم که از دو ماه ديگر آغاز مي‌‌شود، کل شبکه اينترنت تحت اجراي فيلترينگ هوشمند قرار مي‌گيرد.

واعظي با تاکيد بر اينکه به دنبال استفاده حداکثري از شبکه‌هاي اينترنت هستيم، خاطر نشان کرد: اما سايت‌هاي که کاملا غيراخلاقي هستند و نيز سايت‌هايي که بخشي از محتواهايشان غيرمجاز است، بايد فيلتر شوند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه با افزايش ۲.۵ برابري تعداد کاربران ADSL نسبت به سال گذشته، هم‌اکنون هشت ميليون و ۴۰۰ هزار نفر از اينترنت پر سرعت استفاده مي‌کنند، افزود: سال ۹۴ پهناي باند اينترنت دو برابر شده و سرعت و کيفيت نيز افزايش پيدا خواهد کرد.

وي در مورد سايت‌هاي قبلا فيلتر شده نيز گفت: اين موضوع بايد در کارگروه تعيين مصاديق بررسي شود و ما به عنوان وزارت ارتباطات مسئول بسته شدن سايت‌ها نيستيم.

واعظي در مورد اختلالات VPN نيز گفت: استفاده از VPNها قانوني نبوده و ما آن را تائيد نکرده‌ايم و اختلال آنها نيز به ما ارتباطي پيدا نمي‌کند.

استفاده از مشاور خارجي براي حل مشکل کيفيت اينترنت

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر حفظ رضايت مردم و حقوق شهروندي در حوزه ارتباطات، گفت: ‌در مورد تعرفه‌ها در سال گذشته سعي کرديم تعرفه کاربران خانگي را در حوزه اينترنت ۲۰ درصد کاهش دهيم و در حوزه اينترنت همراه نيز اين مبلغ تا يک دهم کاهش پيدا کرد. در همين حال تعرفه مکالمات تلفن همراه ايرانسل و رايتل افزوده نشد و همراه اول نيز مقدار کمي افزايش تعرفه داشت. اما در زمينه کيفيت، با شبکه کهنه‌اي مواجه هستيم و بايد مشکل آن را رفع کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه از کيفيت اينترنت راضي نيستم و بارها نيز تذکر خود را اعلام کرده‌ام، افزود: مردم بايد با آرامش از اينترنت استفاده کنند و بر اين اساس کميته ارتقاي کيفيت اينترنت را تشکيل داديم تا هر دو هفته يک بار در جلساتي منظم به اين موضوع رسيدگي شود.

واعظي گفت: پيشنهاد کرده‌ايم که براي حل مشکل کيفيت اينترنت از مشاور خارجي نيز استفاده شود و بودجه آن را تقبل خواهيم کرد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه با شرکت‌هاي اينترنتي که اقدام به کم‌فروشي مي‌کنند نيز برخورد شده، گفت: در حال رصد اقدامات شرکت‌هاي اينترنتي و اپراتورها به صورت ماهانه هستيم اما خيلي از اين موضوعات را رصد نمي‌کنيم.

وي افزود: براي سال ۹۴ در حوزه موبايل، صوت و ديتا بناي افزايش تعرفه نداريم، اما در حوزه تلفن ثابت در حال بررسي پيشنهاد شرکت مخابرات براي تغيير تعرفه‌ها هستيم.


منبع : خبرگزاري مهر
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .