با خشهاي روي صفحه موبايل و تبلت چه کنيم؟

يكشنبه 10 شهريور 1392
با خشهاي روي صفحه موبايل و تبلت چه کنيم؟

شما هم به تازگي يک موبايل و يا تبلت خريده ايد و به خيال خودتان روي آن Gorilla Glass نصب است و لابد خيالتان راحت است و هر کاري ميخواهيد ميکنيد. اما بعد از مدت کوتاهي اگر زير نور، صفحه موبايل و يا تبلت خود را وارسي کنيد خراشهايي روي آن خواهيد يافت که ميتواند موجب دلزدگي شما شود؟

  • 2به گزارش اپليکيشن ايراني،  امروزه اغلب موبايلها و تبلتها داراي روکش مقاوم در برابر خش و خراش هستند. اما باز هم روي آنها خراش و خش ديده مي شود. واقعا” خراش روي صفحه گجتي که به تازگي خريده ايد مي تواند مدتها روي اعصاب شما رژه برود! اما سوال اينجا است که چرا اين شيشه ها خش مي افتند؟ و اينکه با اين خراشها چه کنيم؟

خوب اول برويم سراغ برندهاي توليد کننده شيشه ضد خش! در دنيا در حال حاضر دو برند وجود دارد. اول Gorilla Glass محصول شرکت Corning امريکا و دومي Dragon Trail محصول شرکت ASAHI ژاپن. با اينکه از نظر کارکردي تا حدي فناوري به کار رفته در شيشه هاي گوريلا (به خصوص نسل دوم و بعد از آن) فراتر از کيفيت شيشه درگون تريل ژاپنيها است اما هر دو شيشه فقط مقاوم در برابر خراش هستند نه ضد خش! هر دو شرکت مذکور هم لقب Scratch Resistant را براي شيشه خود انتخاب کرده اند و نه Scratch Proof.

همين اول ماجرا بايد بگوييم که هدف اصلي اين شيشه ها مقاوم کردن صفحه نمايش در برابر نيروهاي خارجي و به خصوص ضربات است. از اين جهت واقعاً اين شيشه ضد شکست يا Shatter proof هستند. يعني در مقياس نيروهايي که در روزمره با آنها طرف هستيد شکستن آنها کار بسيار دشواري است مگر آنکه نيرو آنقدر باشد که کل ديوايس شما را نابود کند!

اين شيشه ها در برابر خراش 30 تا 50 بار مقاوم تر از پلاستيکها هستند اما بايد بدانيد اساساً ماده ضد خش وجود ندارد! شايد شما هم تبليغات هايي ديده باشيد که نشان ميدهند دسته کليد کنار موبايل و تبلت است و درست هم مي گويند زيرا فولاد توان خراش دادن روي شيشه را ندارد زيرا سختي شيشه بيش از فولاد است. شما با چاقو هم روي شيشه پنجره خانه خود بکشيد خراشي نخواهيد ديد اما اين بدان معنا نيست که اين شيشه ها ضد خراش هستند. فقط مقاوم تر از ساير مواد رايج در ساخت موبايل و تبلت هستند. خوب با اين اوصاف يادتان باشد حتماً براي گجت خود محافظ ضد خش بگيريد! البته آن محافظ هم ضد خش نيست اما خراشها را خود تحمل خواهد کرد و قابل تعويض با هزينه ناچيزي است.

 

 

اما چگونه خراشها را حذف کنيم؟

در گذشته براي حذف خراش از روي سي دي و دي وي دي از خمير دندان استفاده مي کرديم. اکنون نيز براي اين کار از همان روش ميتوانيم کمک بگيريم. فقط دقت کنيد که خمير دنداني که استفاده ميکنيد بايد حاوي مواد سيليکاتي باشد. بيشترين ميزان اين مواد سيليکاتي در سفيد کننده هاي دندان يافت مي شوند.

 

 

ابتدا اطراف درزهاي کنار صفحه را چسب نواري بزنيد تا آلودگي به داخل موبايل شما نرود و سپس کمي خمير دندان روي محل داراي خراش بزنيد و خوب ماساژ دهيد و بعد آن را با پارچه که کمي نم شده است کاملاً تميز کنيد.

 

 

اين کار بروي خراشهاي مويي و ريز بسيار موثر است. در بازار برخي مواد مخصوص رفع خراش هم وجود دارند که تجربه نشان داده خيلي با همان خمير دندان از نطر کارايي فرقي ندارند.


نویسنده : شهرام مطیعی
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .