آسيب‌پذيري عجيب و غريب iOS و OSX اپل

يكشنبه 10 شهريور 1392
آسيب‌پذيري عجيب و غريب iOS و OSX اپل

به تازگي آسيب‌ پذيري عجيب و غريبي در سيستم عامل‌هاي iOS و OSX اپل کشف گرديده که سر و صداي زيادي را هم در بين کاربران ايجاد کرده است. براي سوءاستفاده از اين آسيب‌ پذيري هم کافي است که يک متن عربي خاص را براي کاربر اين سيستم عامل‌ها ارسال کنيد تا باعث از کار افتادن برنامه‌‌هاي مختلف گردد.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، اين متن عربي مي‌تواند هر نرم‌افزاري را از کار بيندازد و فرقي نمي‌کند که در قالب يک توييتر صفحه‌ي وب و يا حتي پيامک براي کاربر ارسال گردد. همه‌ي نرم‌افزارهايي که قابليت نمايش متن را دارا هستند و نيز مرورگر سافاري همگي در مقابل اين ايراد آسيب‌ پذيرند.

به نظر مي‌رسد که اين‌ مشکل از فناوري Apple Core Text نشأت گرفته است. اين فناوري مسئوليت پردازش لايه‌بندي صفحه و نمايش قلم‌ها را بر عهده داشته و از نسخه‌هاي OS X v10.5 و iOS 3.2 فعال بوده است. اين فناوري براي تسهيل عمليات مرتبط با قلم‌هاي يونيکد و يکپارچه‌سازي ابزارهاي مختلف مرتبط با قلم‌ها در سيستم عامل‌هاي اپل طراحي شده است.

وبگاه روسي habrahabr در اين زمينه نوشته است که اين آسيب‌ پذيري در نسخه‌هاي Mac OS 10.8 و iOS 6 وجود دارد ولي نسخه‌هاي آزمايشي جديدتر در مقابل آن مصون هستند. به گفته‌ي اين وبگاه پيامک‌ها و iMessage هاي حاوي اين متن خاص موجب از کار افتادن نرم‌افزارهاي پيام‌رسان اپل مي‌شوند؛ همچنين مرورگر سافاري هم در مواجهه با اين متن خاص از کار مي‌افتد. ماجرا زماني جالبتر مي‌شود که از اين متن خاص در نام‌گذاري شبکه‌هاي WiFi استفاده شود که موجب بروز خطاهاي گوناگون در زمان پويش شبکه‌ها مي‌گردد.

بنا بر اظهارات اين وبگاه روسي، اپل به مدت شش ماه از وجود اين آسيب‌ پذيري آگاه بوده است. همچنين به نظر مي‌رسد که پس از انتشار خبر در وب‌گاه مذکور، اين متن خاص به سرعت در شبکه‌هاي اجتماعي مختلف پخش شده و سوءاستفاده‌ي کابران از آن سبب بروز اختلالات گسترده در نرم‌افزارهاي مبتني بر متن مانند توييتر و نرم‌افزارهاي پيام‌رسان شده است.

به گزارش ياهو اين متن خاص فقط يکي از چند رشته‌ي متني است که مي‌تواند امکان از کار انداختن برنامه‌هاي مختلف را فراهم نمايد.
کاربران iOS7 و OS X Mavericks در مقابل اين آسيب‌ پذيري مصونيت کامل داشته و نبايد نگران چيزي باشند.


نویسنده : شهرام مطیعی
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .