روشن کردن مسدودکننده‌هاي موبايلي ممنوع!

چهارشنبه 27 مرداد 1395

استفاده گسترده از تلفن‌هاي همراه و مشکلات ناشي از آن طي سال‌هاي گذشته موجب شده در موارد متعدد ارگان‌ها و سازمان‌هاي مختلف به استفاده از جمرها (مسدودکننده تلفن همراه) روي خوش نشان دهند؛ هرچند که طبق اعلام سازمان‌هاي مربوطه اين کار غيرقانوني بوده و انجام آن نيازمند دريافت مجوز است.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  نوفه‌ساز يا جَمِر (jammer) دستگاهي براي ايجاد نويز سفيد در دامنه بالاست که براي حذف امواج موثر فرکانس بالا استفاده مي شود. در اصطلاح تجاري به اين دستگاه کور کننده آنتن موبايل يا مسدود کننده نيز اطلاق مي‌شود. اما با وجود حجم گسترده استفاده از تلفن‌هاي همراه ممکن است چنين دستگاهي در مراکز مختلفي از سينماها و رستوران‌ها گرفته تا مراکز علمي و نظامي مورد استفاده قرار گيرد. البته به طور غالب استفاده از اين دستگاه در کشورهاي مختلف زياد مورد استقبال قرار نمي‌گيرد.

با توجه به مباحثي که در خصوص ارتباط اين دستگاه با سلامت مردم و امنيت شبکه ارتباطي وجود دارد، در برخي کشورها از جمله ايالات متحده استفاده گسترده و طولاني مدت جمرها ممنوع شده و دادگاه ايالتي ميشيگان شش ماه تا سه سال زندان براي توليد و فروش اين دستگاه در نظر گرفته است.

طبق اطلاعات موجود روي ويکي پديا، اتحاديه اروپايي نيز انگلستان را به عنوان تنها حمايت کننده از توليد جمر تحت فشار قرار داده و بدين ترتيب تنها در کشور چين توليد و فروش اين دستگاه قانوني و با حمايت چند کشور ديگر ادامه دارد.

اتحاديه جهاني مخابرات يا ITU نيز توليد و انتشار امواجي با فرکانس مورد استفاده در جمرها را ممنوع کرده است، با اين وجود همچنان مسدودکننده‌ها در مدل‌هاي مختلف براي اماکن و شرايط متفاوت عرضه مي شوند و مي توانند دو باند GSM۹۰۰/۱۸۰۰ را مسدود کنند. سايز جمرها نيز گاهي به گونه اي است که مي تواند به راحتي داخل جيب قرار گيرد.

بدين ترتيب به محض روشن شدن دستگاه، آنتن دهي کليه موبايل‌ها (بسته به نوع دستگاه تا شعاع‌هاي مختلف) قطع مي‌شود و در اين ميان هرچه که فاصله شما از دکل مخابراتي بيشتر باشد کارايي دستگاه بيشتر مي‌شود. به مجرد خاموش شدن دستگاه نيز مجددا آنتن دهي تلفن همراه به حالت قبل برگشته و ارتباط بين موبايل و فرستنده امواج تلفن همراه دوباره برقرار مي شود.

اما در خصوص استفاده از اين تجهيزات، تذکرات مختلفي از سوي سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي داده شده و به طور کل استفاده از دستگاه‌هاي مسدودکننده تلفن همراه عملي غيرقانوني عنوان شده است؛ به نحوي که به گفته معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوري، استفاده از مسدودکننده‌هاي تلفن همراه، فقط با دريافت مجوز از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مجاز است.

حسين فلاح جوشقاني در اين باره تاکيد دارد: ضوابط فني و مقررات مسدودکننده‌هاي تلفن همراه، از سال ۱۳۸۸ در کشور لازم‌الاجرا بوده و براساس اين ضوابط، استفاده از مسدودکننده‌هاي تلفن همراه تنها درصورت دريافت مجوز از رگولاتوري و فقط در موارد مشخص شده در اين مصوبه مجاز است.

وي افزود: عمده مسدودکننده‌هاي غيرمجاز داراي توان تشعشعي بالاتر از حد استاندارد هستند که علاوه بر آسيب رساندن به شبکه‌هاي ارتباطي و اختلال در خدمات‌رساني به مردم، سلامت افرادي را که در معرض امواج اين تجهيزات قرار مي‌گيرند، به خطر مي‌اندازند.

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوري درباره پيامدهاي استفاده از تجهيزات مسدودکننده تلفن همراه افزود: در برخورد با کساني که بدون مجوز از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي از مسدودکننده‌هاي تلفن همراه (jammer) استفاده کرده و در شبکه راديوئي اپراتورهاي تلفن همراه اختلال ايجاد مي‌کنند، دستگاههاي غيرمجاز آنان جمع‌آوري ‌شده و به صورت قانوني با آنان برخورد مي‌شود.


منبع : خبرگزاري ايسنا
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .