کدام گوشي هاي موبايل مضر هستند؟

شنبه 15 آبان 1395

تشعشعات موبايلي و تاثير آنها بر سلامت انسان موضوعي است که طي سال‌هاي اخير دغدغه‌هاي مختلفي براي مشترکان تلفن همراه ايجاد کرده و مردم نگراني‌هاي متعددي در خصوص تجهيزات مخابراتي دارند. با اين حال بسياري افراد از گوشي تلفن همراه خود و تهديداتي که مي‌تواند به همراه داشته باشد بي خبرند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، تشعشعات آنتن‌هاي BTS موضوعي است که همگان به آن توجه دارند، اما درباره تشعشات گوشي‌هاي تلفن همراه ممکن است کمتر صحبت شود.

 
زماني نه چندان دور وقتي با گوشي‌هاي تلفن همراه صحبت مي‌کرديم، احساس گرماي شديدي در صورت خود حس ميکرديم که اين گرما مربوط به تشعشعات گوشي‌ها بود. جذب تشعشعات توسط سر انسان بيش از ۱.۶ وات نمي‌تواند باشد و براي تشخيص مطابقت گوشي‌ها با اين ميزان بايد بررسي‌هاي متعددي صورت گيرد. بر همين اساس طبق اعلام مسئولان سازمان تنظيم مقررات تمامي گوشي هاي موبايل که به صورت قانوني وارد مي شوند، از نظر ميزان تشعشع بررسي مي شوند و در غير اين صورت اجازه ورود به بازار را ندارند.
 
اما در آشفته بازار موبايل ايران که بنا بر اعلام مراجع مختلف بيش از ۹۰ درصد واردات آن از مجاري قاچاق و غيرقانوني انجام مي‌شود، اينکه تاچه حد اين روند تحت کنترل قرار مي‌گيرد جاي بحث دارد. به هر صورت طبق اظهارات قبلي مسئولان سازمان تنظيم مقررات ارتباطات نتيجه بررسي‌هاي صورت گرفته گوياي آن است که گاهي برخي گوشيهايي که در بازار وجود دارند از نظر SAR در شرايط نامناسبي قرار ندارند؛ به گونه‌اي که در سال ۱۳۹۱ از ميان ۱۲۲۵ گوشي بررسي شده ۳۹ مورد از نظر سلامت مردود اعلام شده و در موارد متعدد اين نمونه‌ها از برندهاي بسيار مطرح بودند.
 
اين در حالي است که براي دريافت فرکانس متناسب با شرايط سلامت انسان لازم است که گيرنده‌ها با فرکانس‌هاي مورد نظر تناسب داشته باشند و تشخيص تناسب داشتن دستگاه‌ها با اين معيار موضوعي است که نياز به آزمايشگاه‌هاي مختلف براي بررسي دارد.
 
بسياري از برندهاي مشهور جهاني، محصولات خود را با کيفيت مختلف به مناطق مختلف ارسال مي کنند و کشورهايي که دقت بيشتري دارند اين گوشي ها را قبل از ورود به بازار تست مي کنند تا از استاندارد تشعشعات آنها اطمينان حاصل کنند. اگرچه اين محصولات از نظر ظاهري شبيه به هم هستند اما از نظر کيفيت با هم تفاوت دارند.
 
براي سنجش آسيب رساني امواج معياري با عنوان SAR Specific Absorption Rate يا "نرخ جذب ويژه" تعريف شده که مقدار آن، ميزان انرژي جذب شده توسط بدن را براي زماني که در معرض تشعشعات راديويي است نشان مي دهد. بر اساس قوانين کميسيون ارتباطات فدرال يا FCC ايالات متحده، ميزان آن براي گوشي هاي موبايل تا ۱.۶ وات بر کيلوگرم پذيرفته شده و فراي آن گوشي تاييديه FCC را دريافت نخواهد کرد که معنايي جز مضر بودنش براي سلامتي انسان ندارد.
 
بايد توجه داشت که SARدر زمان استفاده از سرويس داده (Data Service) متفاوت بوده و در نظر داشتن SAR در زمان خريد تلفن همراه، نظير در نظر داشتن بر چسب انرژي در زمان خريد يخچال، ماشين لباس شويي يا اتومبيل است.
 
براي فهميدن SAR گوشي‌هاي مختلف نيز مي‌توان به سايت www.gsmarena.com  مراجعه کرده و در قسمت انتهايي مشخصات گوشي ميزان SAR آن را مشاهده کرد. البته سازمان تنظيم مقررات نيز روي پايگاه اينترنتي خود نتيجه مدل‌هاي مختلفي که از برندهاي متعدد مورد بررسي قرار گرفته‌اند را اعلام مي‌کند.
 
بر همين اساس به تازگي سازمان تنظيم مقررات از بررسي سه مدل از تلفن‌هاي همراه اپل با عنوان آيفون‌هاي SE ، ۷ و ۶S خبر داده و اعلام کرده  تأييديه دائم آنها توسط اين نهاد نظارتي صادر شده است.
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .