آلودگي وي پي ان‌هاي اندرويد به بدافزارهاي خطرناک

يكشنبه 10 بهمن 1395

کارشناسان هشدار مي‌دهند صدها برنامه وي پي ان که در محيط اندرويد براي رمزگذاري داده ها به کار مي روند، آلوده به بدافزارهاي مختلف هستند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، رخي از اين برنامه ها که در فروشگاه آنلاين گوگل پلي عرضه شده اند هرکاري به جز رمزگذاري اطلاعات را براي کاربران انجام مي دهند.

 
برنامه هاي ياد شده به جاي حفظ امنيت کاربران و حفاظت از حريم شخصي آنان به جاسوسي از کاربران و سرقت اطلاعات خصوصي آنان مي پردازند. بر اساس تحقيقاتي که در اين زمينه در آمريکا و استراليا صورت گرفته 38 درصد از برنامه هاي وي پي ان در اندرويد حاوي نوعي بدافزار هستند.
 
در تحقيق ياد شده که با همکاري دانشگاه هايي در اين دو کشور صورت گرفته، 234 برنامه وي پي ان در فروشگاه پلي استور گوگل مورد بررسي قرار گرفته اند و با تحليل آنها مشخص شد بيش از يک سومشان به جاسوسي از کاربران و جمع آوري اطلاعات خصوصي آنها مي پرداختند.
 
18 درصد از اين برنامه ها هم هرگز داده ها و ترافيک اينترنتي کاربران را رمزگذاري نمي کنند و 80 درصد از آنها هم براي دسترسي به اطلاعات حساس کاربران تلاش مي کنند. از جمله اين اطلاعات مي توان به پيام ها و اطلاعات حساب هاي کاربري افراد اشاره کرد.
 
با بررسي اين برنامه ها مشخص شد اکثر آنها داراي تبليغات افزار هستند تا آگهي هاي ناخواسته اي را بر روي گوشي کاربران نمايش دهند و در بقيه آنها هم بدافزارهايي براي جمع آوري اطلاعات کاربران و جاسوسي از آنها موجود بوده است. فهرست خطرناک ترين برنامه هاي وي پي ان شناسايي شده نيز به شرح زير است:
 
OkVpn
EasyVpn
SuperVPN
Betternet
CrossVpn
Archie VPN
HatVPN
sFly Network Booster
One Click VPN
Fast Secure Payment
 
علاقمندان براي کسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه مي توانند به آدرس https://research.csiro.au/ng/wp-content/uploads/sites/106/2016/08/paper-1.pdf مراجعه کنند.
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .