هنگام استفاده از واي‌فاي ديگران، آيا آن‌ها مي‌توانند ببينند که شما از چه سايت‌هايي بازديد کرده‌ايد؟

شنبه 04 شهريور 1396

اين روزها اخبار زيادي در مورد تحت نظر قرار گرفتن از طريق وب توسط افراد غريبه از سازمان‌ها تا خدمات دهنده اينترنت شما به گوش مي‎رسد. اما چيزي که کمتر به آن پرداخته مي‎شود تحت نظر قرار گرفتن در سطح محلي است. در اين مقاله بررسي خواهيم کرد که آيا اين امکان وجود دارد که شخص ديگري در زمان استفاده از واي‎فاي آنها وب‎سايت‎هايي که شما بازديد کرده‎ايد را مشاهده کنند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  وقتي شما براي استفاده از اينترنت به واي‎فاي شخص ديگري متصل مي‎شويد، اگر آنها از اطلاعات فني لازم برخوردار باشند قطعا مي‎توانند وب‎سايت‎هايي که شما بازديد کرده‎ايد را مشاهده کنند. اما قبل از اين که خيلي نگران شويد، بايد بدانيد که براي انجام اين کار به مهارت و تلاش زيادي نياز است که از عهده اغلب مردم خارج است.

ساده‎ترين راهي که يک نفر مي‎تواند اين کار را انجام دهد زماني است که شما از کامپيوتري استفاده کنيد که صاحب شبکه به آن دسترسي داشته باشد. در چنين شرايطي يک نگاه اجمالي به تاريخچه مرورگر مي‎تواند وبگردي شما را برملا کند (با فرض اين که شما تاريخچه مرورگر را پاک نکرده باشيد).

اگر شما از دستگاه اختصاصي خود استفاده مي‎کنيد آنها بايد بعضي از نرم افزارهاي مانيتورينگ را نصب کنند (براي مثال يک جمع کننده پکت مثل Wireshark) که بين دستگاه و روتر قرار مي‎گيرند و تمام ترافيک را زير نظر خواهند گرفت. اما رمزگشايي اين اطلاعات نيز کار چندان راحتي نيست و بعيد به نظر مي‎رسد استفاده از واي‎فاي دوست و اقوام شما مشکلي برايتان به وجود آورد.

مسلما اگر شما از يک شبکه ناامن استفاده کنيد و يا به واي‎فاي افرادي که نمي‎شناسيد متصل شويد اين امکان وجود دارد که آنها بتوانند حتي با استفاده از نرم افزارهاي رايگان محتوايي كه شما بازديد مي‎کنيد را بينند. علاوه بر وب‎سايت‎هايي که شما بازديد مي‎کنيد يک هکر مي‎تواند اطلاعات ارزشمند شما مثل کلمات عبور يا اطلاعات کارت اعتباري شما را نيز به دست آورد.
چگونه مي‎توان کساني را که از واي‎فاي مشترک استفاده مي‎کنند تحت نظر قرار داد؟

همان‎گونه که قبلا نيز اشاره کرديم بررسي سايت‎هايي که ديگران بازديد مي‎کنند کار راحتي نيست. علاوه بر اين که شخصي که شما قصد تحت نظر گرفتن وبگردي او را داريد اگر از اين موضوع بي اطلاع باشد کاري غير اخلاقي است، اگر شما به دنبال اطلاعات محرمانه از قبيل اطلاعات بانکي باشيد از لحاظ قانوني نيز جرم محسوب شده و پيگرد قضايي خواهد داشت.

اگر قصد مراقب از فرزند خود براي جلوگيري از دسترسي به سايت‎هاي نامناسب را داريد بهتر است به راحتي تنظيمات کنترل والدين شبکه خود را فعال کنيد. ابزارهاي کنترل والدين مي‎توانند هر کاري از مسدود کردن نوع خاصي از محتوا و آدرس‎هاي اي‎پي تا مسدود کردن تمام دسترسي به اينترنت به جز سايت‎هاي مشخص را انجام دهد.

در صورتي که مي‎خواهيد ببينيد چه کساني از واي‎فاي شما براي دسترسي به اينترنت استفاده مي‎کنند، بعضي از روترها مي‎توانند آدرس‎هاي اي‎پي بازديد شده را ذخيره کنند. البته اين نکته را نيز بايد در نظر داشت که اين روزها خيلي از سايت‎ها از CDN استفاده مي‎کنند که اي‎پي واقعي سايت را پنهان مي‎کند. CDNها به اين منظور طراحي شده‎اند تا به سايت‎ها کمک کنند سريع‎تر اجرا شوند و براي جلوگيري از حملات مخرب امنيت سايت را افزايش مي‎دهند.

يک گزينه ديگر جمع آوري پکت‎ها با استفاده از نرم افزارهايي مثل Wireshark است. اين کار به شما اجازه مي‎دهد تمام جوانب استفاده ديگران از شبکه شما را تحت نظر داشته باشيد. تنها مشکل استفاده از Wireshark اين است که تنظيمات آن (براي اغلب مردم) کار دشواري است و اگر از لحاظ فني اطلاعات کافي نداشته باشيد نمي‎توانيد از آن استفاده کنيد.

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .