چگونه مراقب فعاليت آنلاين فرزندان خود در گوشي‌هاي تلفن همراه باشيم

شنبه 04 شهريور 1396

همواره نظارت بر فعاليت‌هاي فرزندان و کنترل کردن آنها، از اولويت‌هاي مهم و ضروري والدين بوده و هست. فرقي نمي‌کند اين نظارت در فضاي واقعي باشد يا در فضاي مجازي، مهم اين است که فرزندان ما (در هر سن و سال) امنيت کاملي داشته باشند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  البته شايد در نگاه اول، والدين فضاي واقعي و دور ماندن از دوستان ناباب، انجام بازي‌هاي مناسب، نحوه برقراري ارتباط با ديگران و... را نسبت به فضاي مجازي و ارتباط‌هاي مجازي ترجيح دهند اما با در نظر گرفتن ورود فناوري و تکنولوژي‌هاي نوين به زندگي انسان‌ها و اينکه ديگر نمي‌توان خانواده‌اي را پيدا کرد که از وسايل ارتباطي از قبيل تبلت، کامپيوتر، تلفن همراه و ديگر ابزارها و وسايل هوشمند استفاده نکند، لذا کنترل فرزندان در فضاي مجازي بسيار ضروري به نظر مي‌رسد. استفاده کودکان و نوجوانان از فناوري اطـلاعات، ابزارهاي هوشمند و به طور کلي استفاده از تکنولوژي، در صورت نداشتن علم استفاده از آن مي‌تواند نگران‌کننده باشد. بنابراين نقش پدر و مادر به عنوان بهترين دوست و دلسوز فرزندان در اين زمينه، بسيار مهم و پررنگ است.
رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري پليس فتا ناجا با اشاره به مطالب فوق گفت: والدين عزيز مي‌توانند با برنامه‌ريزي دقيق و مناسب، فعاليت‌هاي فرزندان خود و نحوه استفاده صحيح از ابزارهاي هوشمند و به طور کلي زندگي مجازي کودکان و نوجوانان را ساماندهي نمايند.

سرگرد شکيب بروز بودن اطلاعات والدين را از راه‌کارهاي بسيار مهم در نظارت بر فرزندان عنوان کرد و گفت: والدين گرامي بايد اطلاعات خود را در مورد فناوري اطلاعات، تکنولوژي‌هاي مورد استفاده و کاربردهاي آنها، فرصت‌ها و تهديدات آنان و... را افزايش دهند تا بتوانند در مواقع لزوم، از توانايي‌هاي خويش براي کنترل، نظارت و راهنمايي فرزندان‌شان استفاده کنند.

اين مقام مسئول با اشاره به روند نفوذ تلفن‌هاي همراه هوشمند در خانواده‌ها گفت: در ساليان اخير تلفن‌هاي هوشمند به سرعت، خود را به بخشي جداناپذير از زندگي روزمره تبديل کرده‌اند و در هر خانواده چندين دستگاه تلفن هوشمند وجود دارد. بنابراين لزوم يادگيري  و نحوه صحيح استفاده از آن به شدت احساس مي‌شود. از آنجايي که نسل جديد درصد بالاي استفاده کنندگان از تلفن‌هاي هوشمند مي‌باشند لذا نگراني والدين در اين زمينه کاملاً صحيح و به جا مي‌باشد.

سرگرد شکيب استفاده از نرم افزارهاي کنترل والدين (Parental Control Software) را به عنوان روشي موثر در جهت شکل‌گيري صحيح تربيتي فرزندان نام برد و گفت: يکي از روش‌هاي نظارتي، استفاده از نرم‌افزارهاي کنترل‌کننده و محدودکننده است که به والدين کمک مي‌کند تا هم بر فرزندان‌شان نظارت داشته باشند و هم اينکه گزارش فعاليت‌هاي فرزندشان را دريافت کنند.

وي ادامه داد: در حقيقت فضاي مجازي با توجه به قابليت‌هاي فرازماني و فرامکاني و اينکه هويت‌هاي افراد آنلاين ممکن است جعلي باشد ،يک فضاي پالايش شده و ايمن براي کودکان و نوجوانان نيست و استفاده نامناسب از اين فضا مي‌تواند کودکان و نوجوانان را در معرض آسيب‌هاي جبران‌ناپذير مختلف(روحي، جسمي و...) قرار دهد. بهترين موارد استفاده از اينترنت براي کودکان زماني است که با همراهي والدين صورت پذيرد ويا اينکه موارد حفاظتي مانند فيلترينگ خانگي(کنترل والدين) قبل از استفاده کودک از اينترنت لحاظ شده باشد.

سرگرد شکيب در ادامه به برخي از ويژگي‌هاي کلي نرم‌افزارهاي کنترل خانگي(parental control) اشاره کرد و گفت: اين نرم‌افزارها با ايجاد دسترسي بر پيام‌ها، تماس‌هاي دريافتي، دسترسي به برنامه‌هاي کاربردي و... امکان کنترل گوشي تلفن همراه را فراهم مي‌آورد. حتي در مواقع لزوم از طريق ارسال پيامک مي‌توان گيرنده را  نيز از دسترس خارج نمود.

وي امکان رديابي و تعيين محدوديت زماني براي استفاده از اينترنت و گوشي تلفن و همچنين از دسترس خارج کردن برخي از سايت‌ها را از قابليت‌هاي کليدي اين نرم افزارها برشمرد.

اين مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر قابليت‌هايي که ارائه شد، برخي از اين نرم‌افزارها قابليت جستجوي ايمن (Safe Search) با اعمال محدوديت بر روي موتورهاي جستجو امکان فيلتر کردن عبارات، جملات و همچنين تعيين محدوديت زماني براي استفاده از برنامه‌ها را نيز فراهم مي آورد.

سرگرد شکيب از برخي از نرم‌افزارها به عنوان نرم‌افزارهاي محدود کننده ياد کرد و گفت : اين اپليکيشن‌ها بيشتر زماني به کار خواهند آمد که قصد داريد دستگاه تلفن خود را براي مدتي در اختيار کودکان بگذاريد. با استفاده از اين برنامه مي‌توانيد تماس تلفني، ارسال پيام‌، يا نصب و پاک کردن برنامه‌هاي جديد را غير فعال کنيد، همچنين مي‌توانيد تماس‌هاي دريافتي را هنگامي که اين برنامه در حال اجراست‌، غير فعال کنيد و اينترنت و سيگنال‌هاي بي‌سيم را نيز قطع نماييد.

رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري در ادامه به مزيت‌هاي نرم افزارهاي فارسي زبان نيز اشاره کرد و گفت: برخي از نرم افزارهاي کنترل والدين خارجي به علت دسترسي‌هايي که از کاربر در هنگام نصب نرم‌افزار مي‌گيرند شايد خيلي مطمئن و ايمن نباشند اما نرم افزارهايي که در داخل کشور توليد مي‌شوند از امنيت بالاتري برخوردار مي‌باشند.

سرگرد شکيب در ادامه به برخي ديگر از قابليت‌هاي کليدي و مهم اين نرم افزارها اشاره و بيان نمود: علاوه بر قابليت‌هايي که ساير نرم افزارهاي کنترل والدين ارائه مي‌دهند مي‌توان به قابليت مسدود سازي محتواي نامناسب شبکه‌هاي اجتماعي، اعمال محدوديت استفاده از اينترنت، مديريت تماس‌ها و دريافت و ارسال پيامک و همچنين موقعيت‌يابي را نيز اضافه نمود.

سرگرد شکيب در توصيه به کاربران گفت: هموطنان عزيز بايد دقت داشته باشند که براي تهيه اين نرم‌افزارها مي‌توانند به منابع  معتبر مراجعه، و اين نرم افزارها را دريافت نمايند. بنابراين از رفتن به لينک‌هاي ناشناس که در شبکه‌هاي اجتماعي تحت عنوان "کنترل فرزندان و....." تبليغ مي شوند خودداري نمايند.

رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري پليس فتا در انتها از هموطنان عزيز خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوريت‌هاي سايبري، لينک ثبت گزارشات مردمي با ما در ميان بگذارند.

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .