سيمبيان، از اوج تا رکود

جمعه 15 شهريور 1392
 سيمبيان، از اوج تا رکود

سيمبيان سيستم عاملي است که اغلب برروي تلفن هاي همراه به کار برده ميشود که داراي امکانات خوبي از قبيل Multitasking ، MultiThreading و همچنين مديريت حافظه مي باشد است . R380.اريکسون نخستين گوشي بود که اولين بار اين سيستم عامل را در اختيار داشت.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، در ابتدا تلفن هاي همراه داراي ساختار پيچيده اي نبودند . سخت افزار محدود نياز به نرم افزارهاي پيچيده نداشت ، تا اينکه شرکتهاي مطرح ساخت گوشي هاي تلفن همراه نسل هاي دوم و سوم گوشي هاي خود را عرضه کردند . اين گوشي ها داراي امکانات سخت افزاري بيشتري بودند که شامل سي پي يو ، رم و هارد بوده و تقريبا به صورت يک کامپيوتر کوچک طراحي شدند . در اين زمان بود که اين شرکتها به اهميت نرم افزار در اين گوشي هاي پي برده و رقابت نرم افزاري در کنار رقابت سخت افزاري شروع شد . مايکروسافت يکي از شرکتهايي بود که قبلا روي سيستم عامل کامپيوتر هاي جيبي خود کار کرده بود و Windows CE را به همين منظور طراحي کرده بود . اين ويندوز قابليت اين را داشت که روي موبايل ها نيز نصب شود . بعد از رسميت يافتن موبايل هاي نسل جديد شرکت هاي مطرح در اين صنعت که به مشکلات بي شمار Windows CE پي برده بودند و نمي خواستند نرم افزار اين صنعت را در انحصار يک شرکت نگه دارند با همکاري هم سيستم عامل جديدي براي موبايل ها به وجودد آوردند که Symbian نام گرفت .سيمبيان سيستم‌عاملي است که توسط شرکت انگليسي Symbian، براي تجهيزات سيار (mobile) طراحي شده است و با سيستم‌عامل‌هاي ديگري مانند Windows Mobile ،Palm OS و لينوکس رقابت مي‌کند. در اصطلاح به موبايل هايي که از اين سيستم عامل استفاده مي کنند SmartPhone گفته مي شود .

آغاز کار سيمبين

شرکت نرم افزاري Symbian در ماه ژوئن سال 1998 به صورت خصوصي براي کار بر روي سيستم عاملي براي کار روي موبايل ها تاسيس شد اين شرکت قبلا با نام.PsionSoftwar وجود داشت که سيستم عامل ايپاک را توليد ميکرد. جايگاه اصلي اين شرکت در انگليس تاسيس شد اما هم اکنون داراي حدود 750 کارمند در کشورهاي انگليس ، ژاپن ، سوئد و آمريکاست که درکار تحقيق و برنامه نويسي براي گسترش سيستم عامل و نرم افزارهاي آن هستند .تا پايان سال 2003 آمار فروش موبايل هاي Symbian به 6.7 ميليون موبايل رسيد و در سال 2004 نيز با رشد بي سابقه فروش مواجه شد به طوري که طبق آمار شرکت در سال 2004 فروش اين نوع موبايل ها رشد 201 درصدي داشته است .

اولين گوشي که تحت سيستم عامل سيمبين توليد شد R380.اريکسون بود که در سال 2000 وارد بازار شد البته قابليت آن زياد نبود زيرا کابران قادر نبودند برنامه هاي جديد.++CوJAVAرا نصب واجرا کنند..

تکنولوژي
Symbian شبيه ديگر سيستم عامل هاي مدرن و امروزي که براي PC ها وجود دارند ، به وجود آمده است . بنابراين داراي امکانات خوبي مثل Multitasking ، MultiThreading و همچنين مديريت حافظه مي باشد . در طراحي اوليه مبناي کار را بر روي اين موضوع بنا نهاده اند که اين سيستم عامل مي بايست روي امکانات سخت افزاري بسيار کم ( مثل 4 مگابايت رم ) کارايي فوق العاده اي داشته باشد . به همين دليل اين سيستم عامل مي تواند روي موبايل هاي امروزي فوق العاده سريع کار کرده و حداقل مشکل را داشته باشد. برنامه‌نويسي سيمبيان، رويدادگرا (event-based) است و CPU زماني که برنامه‌هاي کاربردي مستقيماً با يک رويداد ارتباطي نداشته باشند، خاموش مي‌شود. به اين نوع برنامه‌نويسي، active objects گفته مي‌شود. چنانچه از اين روش‌ها به خوبي استفاده شود، مدت کارکرد باتري نيز افزايش پيدا مي کند. به همين علت براي دستيابي به اين ويژگي‌ها از زبان ++C براي برنامه‌نويسي و توسعه اين سيستم‌عامل استفاده شده است؛ هر چند بسياري از تجهيزات با پلتفرم سيمبيان مي‌توانند به‌وسيله زبان‌هاي ديگري چون PL ،Python، ويژوال بيسيک،Simkin و Perl نيز برنامه‌نويسي شوند.
جالبترين مورد براي اين سيستم عامل به وجود آمدن اولين کرم و ويروس موبايل روي اين سيستم عامل در سال 2004 بود . اين کرم که Cabir نام دارد مي تواند با استفاده از تکنولوژي Bluetooth خود را به موبايل هاي ديگر منتقل کند .

رابط هاي کاربري سيمبين
پلتفرم‌هاي مختلفي براساس سيمبيان طراحي شده است که شامل پلتفرم‌هاي باز مانند UIQ ،Nokia سري شصت، هفتاد و نود، و پلتفرم‌هاي بسته مانند NTT DoCoMo هستند. اين رابط ها به صورت کاملا گرافيکي و شبيه به هم طراحي شده اند تا کار با آنها راحت باشد.انعطاف‌پذيري اين سيستم‌عامل به آن امکان مي‌دهد روي انواع گسترده‌اي از تجهيزات موبايل پياده‌سازي شود. بزرگ‌ترين ويژگي اين سيستم‌عامل، طراحي آن براي تجهيزات کوچک دستي با منابع محدود است که مي تواند ماه‌ها و سال‌ها روي آن اجرا شود. انواع سيمبين بر حسب موبايل و نياز آن متفاوت است.از اسمارت‌فون‌هاي سري 60 تا به حال ورژن‌هاي 6، 1/6، 7، 8، 1/8 و 9 توليد شده. سري دوم، اسمارت‌فون‌هاي سري 80 هستند که تعداد نرم‌افزارهاي آنها به اندازه سري 60 نيست. اسمارت‌فون‌هاي سري 90 براي گوشي‌هاي خاصي طراحي شده که از لحاظ سيستم‌عامل، امکانات بسياري را به کاربر ارائه مي‌‌دهد، اما مانند سري 80 در پشتيباني از برخي نرم‌افزارها مشکل‌ دارد. آخرين سري اسمارت فون‌هايUIQ هستند که اين سيستم‌عامل بيشتر براي گوشي‌هاي قلم‌دار کاربرد دارد.

اجراي بازي برروي سيمبينa

سيستم عامل Symbian محيط خوبي براي يازي ها دارد . خصوصا بعد از توليد N-gage اولين کنسول بازي موبايلي توسط نوکيا که بر اساس Symbian و رابط کاربري Series60 به وجود آمد ، تعداد بازيهاي مختلف و حرفه اي براي اين موبايل و اين سيستم عامل بسيار افزايش يافت .


منبع : سرآمد
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .