آيفون ۱۰؛ تشخيص چهره يک يا چند نفر؟

يكشنبه 12 آذر 1396

فناوري تشخيص چهره آيفون ۱۰ تنها قادر است چهره و هويت يک کاربر را تشخيص دهد و چند کاربر نمي‌توانند از آن استفاده کنند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  به نقل از وب سايت macrumors، زماني که شرکت اپل از آيفون ايکس يا آيفون ۱۰ رونمايي کرد، يکي از فناوري‌هاي جديد و منحصر بفرد آن را تشخيص چهره هوشمند يا فيس آيدي معرفي کرد تا کاربران بتوانند با استفاده از آن، رمز يا قفل گوشي خود را باز کنند. اپل در آيفون ۱۰، سيستم تاچ آيدي يا همان دکمه لمسي براي باز کردن قفل گوشي را حذف و بجاي آن فناوري جديد فيس آيدي را جايگزين کرده است.

 
اما بسياري از کاربران در فضاي مجازي از عدم توانايي اين فناوري به تشخيص چندين چهره بجاي تنها يک چهره، سخن گفته اند. پس از آنکه اين سخنان به گوش شرکت اپل رسيد، کريگ فدريکي – نائب رئيس ارشد بخش مهندسي نرم افزار اپل – در نامه اي اعلام کرده است که امکان تشخيص چندين چهره توسط اين فناوري در حال حاضر وجود ندارد و کاربران نيز در آينده اي نزديک نبايد منتظر ارتقاء يا اضافه شدن اين امکان به گوشي آيفون ۱۰ خود باشند.
 
وي اين نامه را در پاسخ به درخواست بسياري از کاربران اپل نوشته و منتشر کرده است. البته وي اظهار کرده است که ممکن است اين ويژگي در آينده به آيفون ۱۰ اضافه شود اما هم اکنون اپل هيچ برنامه اي براي افزودن آن به گوشي پرچمدار خود ندارد.
 
کاربران در گوشي هاي قبلي اپل قادر بودند با سيستم تاچ آيدي يا فناوري تشخيص هويت با استفاده از اثر انگشت، چندين اثر انگشت را در آن ثبت کنند و به عبارتي ديگر، چند کاربران در صورت لزوم، بتوانند به  گوشي دسترسي يابند و از آن استفاده کنند. اما سيستم فيس آيدي يا تشخيص چهره تنها با چهره يک نفر آن‌لاک شده و قفل آن باز مي شود.
 
فناوري تشخيص چهره گوشي پرچمدار و جديد آيفون ۱۰ مورد انتقاد و بحث و گفت‌وگوهاي فراواني قرار گرفته است و تعدادي از موسسات تحقيقاتي يا کاربران، اقدام به سنجيدن احتمال و ضريب خطاي اين فناوري کرده اند. به طوري که چند روز پيش، يک موسسه تحقيقاتي در ويتنام توانست با استفاده از يک ماسک، اين فناوري فيس آيدي را فريب دهد و گوشي پرچمدار اپل را به چالشي عميق بکشاند.
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .