عوارض را پرداخت و گوشي‌تان را رجيستر کنيد

جمعه 06 بهمن 1396

کليه مسافران ورودي به کشور در صورت همراه داشتن گوشي‌هاي مشمول رجيستري و بهره‌گيري از خدمات شبکه سيم‌کارت‌هاي ايراني، موظفند نسبت به ثبت IMEI تلفن همراه خود در سامانه مربوطه در گمرک اقدام کنند.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  طرح ثبت شناسه گوشي همراه يا رجيستري، براي چندمين بار از مهرماه با هدف پايش کل شبکه اپراتورهاي موبايل و ثبت و مانيتورينگ آخرين شناسه‌هاي ترکيبي گوشي و سيم‌کارت که در شبکه ثبت شده، کليد خورد. به نظر مي‌رسد بر خلاف دفعات پيشين که اين طرح هر بار به دليلي با شکست روبه‌رو مي‌شد، اين بار در حال اجراي کامل است، از همين رو اشکالات و دغدغه‌هاي آن هم خود را نشان مي‌دهند.

 
يکي از اين دغدغه‌ها، گوشي مسافران است که اگر بخواهند بيش از 30 روز در ايران بمانند، براي استفاد از گوشي‌هايشان بايد آن را در سامانه ثبت کنند. اولين برندي که مشمول طرح رجيستري شد، تمام مدل‌هاي گوشي و تبلت شرکت اپل بود که از ۱۴ آذرماه آغاز شد و پس از آن نيز از هشت دي ‌ماه مدل‌هاي گوگل، بلک‌بري و موتورولا مشمول طرح شدند و ساير مدل‌ها نيز به تدريج تحت پوشش طرح رجيستري قرار مي‌گيرند. بنابراين مسافراني که هريک از اين گوشي‌ها را داشته باشند، با ورود به کشور بايد گوشي خود را رجيستر کنند در غير اين صورت گوشي آنها در شبکه اپراتورهاي کشور قابل استفاده نخواهد بود.
 
در اطلاعيه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره رجيستري آمده است ثبت و فعال‌سازي گوشي‌هاي مسافري براساس چارچوب ابلاغي توسط گمرک اقدام مي‌شود. گوشي تلفن افرادي که به عنوان مسافر و يا گردشگر وارد کشور شده و يا رومينگ خارجي دارند به مدت ۳۰ روز در کشور فعال خواهد بود.
 
اگر مسافري بخواهد بيش از ۳۰ روز بماند و همچنين از سيم‌کارت ايراني استفاده کند، بايد فرآيندي را طي کند. اينکه در محل ورود در گمرک در سامانه اين موضوع را اظهار کرده و عوارض مترتبه و حقوق ورودي را پرداخت ‌کند. اين هزينه به ارزش کالاي وارداتي برمي‌گردد که بايد اخذ شود.
 
گمرک ايران نيز اعلام کرد با رعايت مقررات مسافري و لحاظ کردن شرايط غيرتجاري صرفا يک دستگاه تلفن همراه، با اخذ حقوق گمرکي و دو برابر سود بازرگاني و عوارض متعلقه مراتب اظهار ذي‌نفع را در سامانه مسافري از طريق گزينه ثبت اطلاعات وارد کرده و سپس مسافران نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام کنند. در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودي هنگام ورود به کشور امکان رجيستري تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئوليت آن با مسافر است.
 
حسين فلاح جوشقاني - ريس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي - اوايل دي ماه از طراحي سامانه‌اي توسط گمرک خبر داده بود که از طريق آن بتوان با دادن يک مهلت 10 تا 15 روزه به صاحبان گوشي‌ها فرصتي را براي انجام رجيستري به آنها بدهند. 27 دي ماه گمرک ايران راه‌اندازي سامانه آنلاين رجيستري گوشي‌هاي مسافري را رسما اعلام کرد و از اعطاي معافيت 80 دلاري به تلفن همراه مسافران ورودي خبر داد.
 
بنابراين کليه مسافران ورودي مکلفند حداکثر ظرف 10 روز از تاريخ ورود به کشور نسبت به ثبت IMEI تلفن همراه خود در سامانه مربوطه به آدرس epl.irica.gov.ir/ImeiRegister اقدام کنند. لينک ورود به اين سامانه‌ها در سايت گمرک ايران به آدرس www.irica.ir قرار داده شده است.
 
جوشقاني طي آخرين اظهارات خود درباره پرداخت آنلاين عوارض گوشي مسافران در سامانه گمرک بيان کرد: مسافراني که وارد کشور مي‌شوند، يک ماه فرصت دارند از طريق سامانه گمرک مشخصات گوشي و IMEI را وارد کنند. آنها بايد عوارض لازم را براي اين کار پرداخت کنند که البته حقوق مسافران در اين زمينه لحاظ مي‌شود. سامانه گمرک هنوز به صورت کامل فعال نيست، اما طي روزهاي آينده مشکلات آن حل مي‌شود و مسافران مي‌توانند عوارض را به صورت آنلاين پرداخت کنند.
 
در نهايت لازم است مسافرين از طريق اين سامانه با احتساب 80 دلار معافيت نسبت به پرداخت حقوق و عوارض و ماليات بر ارزش افزوده مابقي ارزش گمرکي يک دستگاه تلفن همراه براي هر مسافر (حسب ارزش‌هاي گمرکي مندرج در سامانه) وفق مقررات مسافري اقدام کنند. همچنين مقرر شده اطلاعات لازم براي ثبت شناسه گوشي هنگام ورود به کشور، با نصب بنر، تابلو و توزيع بروشور به مسافرين ورودي و خروجي اطلاع‌رساني و شرکت‌هاي هواپيمايي نيز جهت اطلاع‌رساني به مسافران اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع : اپليکيشن ايراني
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .