راهنماي خريد و انتخاب اسکنر

شنبه 16 شهريور 1392
راهنماي خريد و انتخاب اسکنر

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، اسکنر يکي تز تجهيزات جانبي مهم در تجهيزات کامپيوتر و ماشين هاي اداري محسوب مي گردد. کاربراني که با تصاوير سر و کار داشته و تمايل به نشر حرفه اي آنها را دارند، مي توانند با استفاده از اسکنر، تصاوير مورد نظر خود را اسکن کرده و وارد کامپيوتر کنند. اسکنر نقش اين انتقال دهنده را بر عهده دارد. وقتي يک تصوير به صورت ديجيتال شده در آمد و وارد کامپيوتر شد، هر کاري مي توان روي آن انجام داد.

 

قيمت خريد اسکنر راهنماي خريد و انتخاب scanner

 

قیمت خرید اسکنر راهنمای خرید و انتخاب scannerانتخاب يک اسکنر به عوامل متفاوتي نظير: سرعت, کيفيت خروجي و قيمت بستگي دارد. خوشبختانه اکثر اسکنرهائي که داراي قيمت متعادل و مناسبي مي باشند از امکانات پيشرفته اي نظير: دقت خوب و آداپتورهاي transparency و پورت هاي USB 2.0 بهره مي گيرند.
اغلب اسکنرهائي که با کاربرد خانگي و غيرحرفه اي طراحي شده اند، داراي دقت تصويري معادل 2400 نقطه در اينچ هستند که کاربران را قادر مي سازند با کيفيت مناسب، تصاوير مورد نظر خود را اسکن نمايند. توليد کنندگان با ايجاد تغييرات در عناصر سخت افزاري استفاده شده در اسکنرها، سعي مي نمايند با ارائه امکانات جانبي، زمينه استفاده آسان از آنها را فراهم نمايند. مثلا شرکت توليد کننده اسکنر HP ، با افزودن يک تغذيه کننده عکس 4 در 6 اينچ ، امکان اسکن سريع تصاوير را در اختيار کاربران قرار داده است. اکثر سيستم هاي عامل جديد، داراي امکانات مناسب نرم افزاري به منظور حمايت و بکارگيري قابليت هاي ارائه شده توسط اسکنرها مي باشند.
در مواردي که قصد ايجاد يک نسخه ديجيتال از اطلاعات را داشته باشيم (مثلا جزوات درسي، کتب و ...)، مي توان از اسکنر استفاده نمود. پس از اسکن متون و تبديل آن به محتوي ديجيتال، امکان ويرايش آنها هم فراهم مي گردد.
در اصل پس از ايجاد فايل ديجيتال از طريق اسکنر، با به کارگيري نرم افزارهاي ويرايش تصاوير، مي توان عمليات دلخواه خود را بر روي تصاوير انجام داد. يا مثلا اگر قصد ارسال يک عکس از طريق نامه الکترونيکي داشته باشيم؛ که توسط دوربين هاي معمولي ( غيرديجيتال ) گرفته شده ؛ مي بايست در ابتدا عکس مورد نظر را به کمک اسکنر، اسکن نموده و پس از تبديل به فايل ديجيتال، آن را به صورت يک فايل ضميمه همراه نامه الکترونيکي ارسال کنيم (براي مطالعه بيشتر دراين مورد به ساير مقالات و جهت اطلاع از قيمت هاي اسکنر حرفه اي به بخش ماشين هاي اداري آي تي بازار مراجعه نماييد) يا با استفاده از روش هاي به اشتراک گذاري در اينترنت، آن را به دوستمان برسانيم.


ويژگي ها ي مهم اسکنر

آداپتور اسکنر - راهنماي خريد scanner


آداپتور transparency :
در زمان اسکن اسلايد و يا فيلم، به يک آداپتور transparency نياز خواهد بود. (يک منبع نور که در بين فيلم تابانده مي شود). آداپتورهاي فوق، مي توانند به همراه اسکنر جزء لاينفک آن در زمان ساخت و يا به عنوان يک قطعه جداگانه به همراه آن، ارائه گردند. 
آداپتور اسکنر - راهنمای خرید scanner


تغذيه کننده اتوماتيک سند (ADF):

به منظور اسکن متون با حجم بالا و يا تصاويري که طول آنان زياد مي باشد (بيش از سطح اسکنر)، استفاده از يک تغذيه کننده اتوماتيک سند، مفيد خواهد بود. اسکنرهاي کانن , اسکنرهاي اي ويژن , HP و ميکروتک، در برخي از مدل هاي جديد خود از ADF) Automatic document feeder) استفاده نموده اند

دقت لامپ تصوير :
به منظور اسکن و استفاده از تصاوير در صفحات وب و يا چاپ تصاوير 3 در 5 و يا 4 در 6 دقت 100 نقطه در اينچ کافي خواهد بود. براي اسکن متن ها به منظور استفاده از OCR، دقت 300 نقطه در اينچ استاندارد بوده و کفايت خواهد کرد. در صورتي که قصد ايجاد تصاوير بزرگتر (8 در 10 اينچ) و يا بزرگنمائي تصاوير کوچکتر وجود داشته باشد، مي بايست اسکنري با دقت 1200 يا 2400 نقطه در اينچ انتخاب گرددتصاويري که داراي دقت بيشتري مي باشند، از انعطاف مناسبي در زمان ويرايش برخوردار بوده و فضاي به مراتب بيشتري را در زمان ذخيره شدن بر روي هارد ديسک، اشغال خواهند کرد.

 

 

لامپ تصویر اسکنر - راهنمای خرید scanner

لامپ تصوير اسکنر - راهنماي خريد scanner

مثلا يک تصوير 4 در 6 اينچ که داراي دقت 1200 نقطه در اينچ مي باشد، فضائي معادل 25 مگابايت را اشغال خواهد کرد. به منظور اسکن اين گونه تصاوير، زمان زيادي نيز صرف خواهد شد.


عمق رنگ :
تعداد رنگ داده، که اسکنر قادر به تشخيص و ذخيره سازي آن مي باشد را عمق رنگ مي گويند و بر حسب بيت در هر پيکسل، بيان مي شود. با توجه به اينکه، اسکنر معمولا قادر به اخذ داده هايي است که به مراتب بيش از آن ميزاني است که درايو آن مي تواند ذخيره نمايد، يک شناسه ديگر به مشخصه عمق بيت اضافه مي شود. نظير: 48 بيت داخلي و يا رنگ سخت افزاري، که مشخص کننده ميزان داده ايي است که اسکنر قادر به تشخيص آن مي باشد و خارجي يا True Color که مشخص کننده ميزان داده ايي است که درايو اسکنر قادر به ذخيره سازي آن مي باشد. در اکثر موارد، استفاده از 24 بيت خارجي عمق رنگ، کفايت خواهد کرد .
اينترفيس :
به موازات ارائه مادربردهائي که داراي پورت USB 2.0 مي باشند، توليد کنندگان اسکنر نيز اقدام به ارائه اسکنرهائي نموده اند که از پورت فوق به منظور ارتباط با کامپيوتر يا نوت بوک استفاده مي نمايند. (در صورت عدم وجود پورت USB 2.0 مي توان از پورت USB 1.0 استفاده نمود)
البته اسکنرهايي که داراي پورت هاي Firewire مي باشند، به مراتب سرعت بالاتري دارند.

 


تکنولوژي سنسور :
اسکنرهاي صفحه تخت، داراي يکي از دو نوع تکنولوژي سنسور مي باشند:
تکنولوژي اول  : Charge couple device) CCD )
تکنولوژي دوم : Contact Image sensor) CIS )
CCDيک تکنولوژي قديمي تر بوده که از آن در دوربين هاي ديجتال نيز استفاده مي گردد. تکنولوژي CIS اخيرا در اسکنرها استفاده و يک رويکرد جديد در اين زمينه مي باشد. کيفيت تصاوير اسکن شده توسط تکنولوژي CIS، پائين تر است ولي در مقابل، اسکنرهائي که از تکنولوژي فوق استفاده مي نمايند، کوچکتر شده و ميزان مصرف انرژي آنها به مراتب کمتر از اسکنرهائي است که از تکنولوژي CCD استفاده مي نمايند.
 

سی سی دی اسکنر - راهنمای خرید scanner ccdنوع اسکنر:
اکثر اسکنرهاي موجود، از نوع تخت مي باشند. علت اين نامگذاري به اين دليل اين است که سطح اسکنر بصورت تخت مي باشد. در اين نوع اسکنرها، تصوير مورد نظر براي اسکن بر روي سطحي تخت و بين صفحه اي شيشه اي و درب اسکنر قرار مي گيرد.

علاوه بر اسکنرهاي تخت اسکنرهاي ديگري نيز وجود دارد. اسکنرهاي Sheet-fed، اسکنرهاي دستي، اسکنرهاي عکس و تجهيزات جانبي چندکاره شامل ترکيب چاپگر، اسکنر و فاکس درون يک دستگاه، نمونه هائي از ساير اسکنرهاي موجود ميباشد.

اسكنرها به انواع مختلفي تقسيم مي شوند. اسكنرهاي مسطح، متداول‌ترين اسكنر براي كاربرد خانگي هستند. در اين نوع اسكنرها، ناحيه اسكن شامل يك صفحه تخت خواهد بود كه سند بر روي آن قرار مي‌گيرد. اين نوع از اسكنرها به خاطر راحتي در استفاده و تكنولوژي استفاده شده در هد اسكن آن‌ها، بيشترين مصرف‌كننده را دارند.
جز اسكنرهاي مسطح، و اسكنرهاي استوانه‌اي نيز در بازار موجود هستند. در اسكنرهاي هد اسكن ثابت بوده و سند براي اسكن حركت داده مي‌شود؛ مانند يك پرينتر. اسكنرهاي استوانه‌اي داراي كيفيت و دقت تفكيك‌پذيري بالايي هستند و براي اسكن نقشه و چاپ استفاده مي‌شوند.
اسکنرهاي Sheet-fed با توجه به نياز کاربران مطرح و به سرعت متداول گرديد. کاربرد اصلي اسکنرهاي فوق، اسکن متون مي باشد.نرم افزار :

تمامي اسکنرها به همراه نرم افزارهاي لازم به منظور خواندن يک شي، گرفتن تصوير و انتقال آن به داخل کامپيوتر عرضه مي گردند. پس از ارسال يک تصوير به درون کامپيوتر، ممکن است با توجه به نوع نياز خود (تغيير اندازه، ويرايش، افکت، تنظيم نور و رنگ به نرم افزارهاي ديگري نياز باشد. اکثر اسکنرها به همراه نسخه هائي از نرم افزارهاي ويرايش تصاوير ارائه شده اند. تعداد زيادي از اسکنرها نيز به همراه يک نرم افزار OCR ارائه مي گردند. با استفاده از نرم افزار فوق، مي توان يک متن نوشته شده را اسکن نموده و آن را به متن قابل ذخيره در داخل کامپيوتر تبديل نمود که قابل ويرايش هم باشد.

مشخصات مهم در انتخاب اسکنر
پارامترهاي زير را مي توان در زمان انتخاب يک اسکنر در نظر گرفت:
دقت و وضوح تصوير
حداقل : 600 در 1200 نقطه در اينچ. پيشنهادي: 1200 در 2400 تا 2400 در 4800
حداکثر : 1200 در 2400 تا 2400 در 4800
دقت، نشان دهنده جزئيات محتوي ديجيتال مي باشد. هر اندازه ميزان دقت بيشتر باشد، تصوير از کيفيت و شفافيت بيشتري برخوردار خواهد بود. اهميت دقت در يک تصوير، زماني هويدا مي گردد که قصد بزرگ نمودن يک تصوير وجود داشته باشد.
ناحيه اسکن
حداقل: 5 / 8 در 7 /11 اينچ. پيشنهادي: 5 / 8 در 7 / 11تا 5 / 8 در14 اينچ. حداکثر : 5 / 8 در 7 /11 تا 5 / 8 در 14 اينچ
اکثر کاربران حرفه اي ممکن است نيازمند اسکن تصاوير بزرگتر باشند. بديهي است که وجود يک ناحيه بزرگتر اسکن، امکان اسکن کتب بزرگتر، نقشه ها، روزنامه ها و ساير موارد مشابه را فراهم مي نمايد .
تکنولوژي هد اسکن
حداقل : CIS يا CCD پيشنهادي : CCD
اسکنرهائي که از تکنولوژي CCD استفاده مي نمايند، متداول تر بوده و کيفيت تصاوير اسکن شده توسط آنان نيز به مراتب بهتر مي باشد. اسکنرهائي که از تکنولوژي CIS استفاده مي نمايند، کوچکتر از اسکنرهاي CCD بوده و اغلب داراي کابل جداگانه برق نبوده و از کابل USB براي ارتباط با کامپيوتر استفاده مي نمايند. در صورتي که اسکنرهاي فوق را از طريق يک کابل جداگانه و مختص اين کار به کامپيوتر متصل نمائيم، سرعت آنان بيشتر بوده و شفافيت تصوير نيز بهبود خواهد يافت. اين نوع اسکنرها داراي تغديه کننده اتوماتيک نيز مي باشند.
پورت هاي اسکنر
حداقل : USB1.1, Parallel پيشنهادي: USB 2.0 يا USB1.1 ،Parallel, IEEE1394 حداکثر:USB2.0, IEEE 1394, SCSI
کامپيوترهاي شخصي مي بايست داراي يک پورت سازگار به منظور اتصال به اسکنر باشند. اکثر اسکنرها به همراه يک پورت USB 1.1 عرضه مي گردند (پورت فوق سرعت مناسب براي کارهاي با حجم کوچک را دارا مي باشد). برخي ديگر از اسکنرها، دو نوع اينترفيس: پورت USB و موازي را پشتيباني مي نمايند (به منظور امکان کار با کامپيوترهاي قديمي)صرفاً کامپيوترهائي که داراي مادربردهائي با امکان پورت USB 2.0 مي باشند، مي توانند از اسکنرهاي شامل پورت USB 2.0 استفاده نمايند (سرعت پورت هاي USB 2.0 بمراتب بيشتر از USB 1.1 است )
نکاتي دررابطه با انتخاب اسکنر
استفاده از اسکنرهاي دستي در جايگاه خاص خود. اسکنرهاي دستي براي کاربراني که قصد اسکن مطالب کوتاه خود را دارند، بسيار مناسب مي باشند. مثلا دانشجويان و وکلا مي توانند با استفاده از اين نوع از اسکنرها، اطلاعات مورد نظر خود را به سرعت اسکن نمايند اسکنرهاي تخت پاسخگوي اکثر کارها مي باشند. استفاده از اسکنرهاي تخت آسان تر بوده و داراي قابليت لازم در رابطه با اکثر کاربردها، مي باشند.
استفاده از اسکنرهائي با دقت 1200 نقطه در اينچ. قيمت اين نوع اسکنرها در مقايسه با ساير اسکنرها اندکي بيشتر بوده ولي قابليت آنان زماني مشخص مي گردد که قصد اسکن نمودن تصاوير و در ادامه چاپ آنان وجود داشته باشد. در چنين مواردي رنگ هاي استفاده شده در تصاوير داراي کيفيت بسيار مناسبي خواهند بود.
بررسي لازم در خصوص پورت هاي USB. تقريبا تمامي اسکنرها قادر به برقراري ارتباط با کامپيوتر از طريق پورت USB مي باشند. تمامي کامپيوترهاي عرضه شده در چند سال اخير، داراي يکي از انواع پورت هاي USB مي باشند. (براي مطالعه بيشتر دراين موردبه ساير مقالات سايت آي تي بازار مراجعه نماييد) در کامپيوترهاي قديمي اين نوع پورت ها وجود ندارد. درصورتي که کامپيوتر داراي پورت USB نباشد، مي بايست از اسکنرهائي استفاده نمود که از طريق پورت موازي به کامپيوتر متصل مي گردند. بديهي است که در چنين مواردي سرعت اسکنرها نسبت به اسکنرهائي که از پورت USB استفاده مي نمايند، کمتر خواهد بود. اسکنرهائي که داراي پورت USB 2.0 مي باشند، داراي سرعت به مراتب بالاتري هستند.
در صورتي که سيستم موجود قابليت استفاده از پورت USB 2.0 را دارا نمي باشد، مي توان از کارت هاي USB 2.0 موجود استفاده کرد تا شرايط استفاده از اسکنرهاي شامل پورت USB 2.0 فراهم گردد. اين کارتها، واسط بين کامپيوتر و دستگاه مورد نظري خواهند بود که از پورت USB استفاده مي کنند.
مشخصات پيشرفته يک اسکنر زمينه تحقق کارهاي بزرگ را فراهم مي نمايد :
تغذيه کننده اسناد، تعديل کننده شفافيت، ابعاد مناسب صفحه اسکن، براي کاربراني که از اسکنر به عنوان يک ابزار حياتي در 8 جهت انجام کارهاي خود استفاده مي نمايند، امري ضروري است.
با استفاده از اسکنرهائي که داراي ابعاد بزرگتر مي باشند (ابعاد اسکن)، مي توان تصاوير بزرگ، روزنامه ها و ساير موارد مشابه را به راحتي اسکن نمود.  بنابراين لازم است با توجه به نوع استفاده، اقدام به تهيه اسکنري نمود که تامين کننده تمامي اهداف حرفه اي باشد. بديهي است براي انجام کارهاي بزرگ، مي بايست اسکنر قابليت هاي لازم را دارا باشد.
استفاده از اسکنرهائي که داراي دکمه کنترلي اسکن مي باشند. استفاده از اسکنرهائي که داراي دکمه از قبل برنامه ريزي شده مي باشند، صرفه جوئي در زمان را بدنبال خواهند داشت, البته در مواردي که تعداد اسناد مورد نظر براي اسکن زياد مي باشد.


کاربر گرامي , به نظر شما مهمترين ويژگي يک Scanner چيست ؟


منبع : آي تي بازار
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .