سيمبين چيست؟

پنجشنبه 11 مهر 1392
سيمبين چيست؟

در ابتدا تلفن‌هاي همراه داراي ساختار پيچيده‌اي نبودند. سخت افزار محدود نياز به نرم‌افزارهاي پيچيده نداشت، تا اينکه شرکتهاي مطرح ساخت گوشي‌هاي تلفن همراه نسل‌هاي دوم و سوم گوشي‌هاي خود را عرضه کردند. اين گوشي‌ها داراي امکانات سخت افزاري بيشتري بودند که شامل پردازنده، حافظه و ديسک سخت بوده و تقريبا به صورت يک رايانه کوچک طراحي شدند. در اين زمان بود که اين شرکتها به اهميت نرم‌افزار در اين گوشي‌ها پي برده و رقابت نرم‌افزاري در کنار رقابت سخت‌افزاري شروع شد.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، مايکروسافت يکي از شرکتهايي بود که قبلا روي سيستم عامل رايانه‌هاي جيبي خود کار کرده بود و en:Windows CE را به همين منظور طراحي کرده بود. اين ويندوز قابليت اين را داشت که روي موبايل‌ها نيز نصب شود. بعد از رسميت يافتن موبايل‌هاي نسل جديد شرکت‌هاي مطرح در اين صنعت که به مشکلات بي شمار en:Windows CE پي برده بودند و نمي‌خواستند نرم‌افزار اين صنعت را در انحصار يک شرکت نگه دارند با همکاري هم سيستم عامل جديدي براي موبايل‌ها به وجود آوردند که سيمبيان (en:Symbian) نام گرفت. البته رقباي ديگري نيز مثل سيستم عامل لينوکس در اين صنعت وجود دارند که فعلا به صورت عمده استفاده نشده‌اند. در اصطلاح به موبايل‌هايي که از اين سيستم عامل استفاده مي‌کنند SmartPhone گفته مي‌شود.

پيدايش و حيات Symbian:
شرکت نرم افزاري Symbian براي اولين بار در ماه ژوئن سال 1998 به صورت کاملاً مخفي و خصوصي براي کار بر روي سيستم عاملي براي کار روي موبايل‌ها تأسيس شد. مقر اصلي اين شرکت در انگليس تأسيس شد اما هم اکنون داراي حدود 750 کارمند در کشورهاي انگليس، ژاپن، سوئد و امريکاست که درکار تحقيق و برنامه نويسي براي گسترش سيستم عامل و نرم افزارهاي آن هستند. تا اواخر سال 2003 هيجده موبايل از پنج شرکت معروف سوني، نوکيا، فوجيتسو، موتورولا و زيمنس با اين سيستم عامل عرضه شد و علي رغم قيمت بالا مورد استقبال قرار گرفت و حدود 26 موبايل هم در برنامه اين شرکتها و چند شرکت ديگر با اين سيستم عامل در برنامه ساخت قرار گرفت. هم اينک نيز 48 مورد از اين موبايل‌ها به بازار عرضه شده و يا به زودي عرضه خواهد شد. آمار فروش موبايل‌هاي Symbian تا پايان سال 2003 به 6.7 ميليون موبايل رسيد و در سال 2004 نيز با رشد بي سابقه فروش مواجه شد به طوري که طبق آمار شرکت در سال 2004 فروش اين نوع موبايل‌ها رشد 201 درصدي داشته است. به علت فروش بالاي موبايل‌هاي Symbian هر روزه بر تعداد برنامه نويسان آن افزوده شده و نرم افزارهاي فوق العاده‌اي براي اين سيستم عامل طراحي مي‌شود. تا اواخر تابستان سال 2004 تعداد اين برنامه‌ها 3254 مورد گرديده است.

شرکت‌هاي به وجود آورنده:
14 شرکت اصلي و چند شرکت فرعي از به وجود آوردندگان اين محصول بودند، بعضي از اين شرکتها در زمينه نرم‌افزار و بعضي از آنها در زمينه سخت‌افزار به رشد اين سيستم عامل و موبايل‌هاي آن کمک کرده‌اند. از اصلي‌ترين شرکتها مي‌توان به Nokia، Sony-Erricson، LG، Samsung، Motorola، Arima، BenQ، Fujitsu، Lenovo، Sanyo، Sendo، Mitsubishi Electronics و Siemense اشاره کرد.

تکنولوژي Symbian:
Symbian شبيه ديگر سيستم عامل‌هاي مدرن و امروزي که براي رايانه‌ها وجود دارند، به وجود آمده است. بنابراين داراي امکانات خوبي مثل Multitasking، MultiThreading و همچنين مديريت حافظه مي‌باشد. در طراحي اوليه مبناي کار را بر روي اين موضوع بنا نهاده‌اند که اين سيستم عامل مي‌بايست روي امکانات سخت‌افزاري بسيار کم (بطور مثال: 4 مگابايت حافظه) کارايي فوق العاده‌اي داشته باشد. به همين دليل اين سيستم عامل مي‌تواند روي موبايل‌هاي امروزي فوق العاده سريع کار کرده و حداقل مشکل را داشته باشد. اين سيستم عامل بر اساس وقايع و رخدادها (events) بنا نهاده شده است (شبيه ديگر سيستم عامل‌هاي امروزي مثل ويندوز) و پردازنده طوري مورد استفاده قرار مي‌گيرد که کمترين ميزان بار روي موبايل قرار گيرد. هم اکنون با اينکه نسخه هشتم Symbian عرضه شده است اما نسخه 7 اين سيستم عامل روي موبايل‌ها قرار مي‌گيرد و تا به حال نسخه‌هاي مختلفي از آن بدون اينکه به صورت کامل استفاده شوند به فراموشي سپرده شده‌اند. جالبترين مورد براي اين سيستم عامل به وجود آمدن اولين کرم و ويروس موبايل روي اين سيستم عامل در سال 2004 بود. اين کرم که Cabir نام دارد مي‌تواند با استفاده از تکنولوژي en:Bluetooth خود را به موبايل‌هاي ديگر منتقل کند.

زبانهاي برنامه نويسي براي Symbian:
بدون شک زبان اصلي برنامه نويسي براي Symbian زبان en:C++ است اما زبانهاي مختلفي براي برنامه نويسي در اين سيستم عامل به وجود آمده‌اند. از جمله مهمترين زبانها مي‌توان به OPL، Python، Visual Basic، Perl و Personal Java اشاره کرد. هر يک از اين زبانها مي‌‌توانند امکانات کامل برنامه نويسي در Symbian را فراهم نمايند. رشد زبانهاي برنامه نويسي در اين سيستم عامل بسيار سريع مي‌باشد. به طوريکه نيمي از اين زبانها امسال وارد اين سيستم عامل شده‌اند و بدون شک اين رشد با ورود زبانهاي ديگر ادامه خواهد يافت. ابزارهاي برنامه نويسي مختلفي از جمله ويرايشگرهاي متنوع نيز براي کار با اين زبانها به همراه شبيه سازهاي موبايل (براي تست برنامه روي رايانه قبل از نصب آن روي موبايل) به بازار عرضه شده است.

رابط‌هاي کاربري:
هم اکنون دو رابط اصلي کاربري براي Symbian به وجود آمده است. اولين رابط که بيشترين استفاده را در موبايل‌ها دارد توسط نوکيا نوشته شده است. اين رابط داراي نسخه‌هاي مختلفي است اما Series 60 نسخه اصلي اين رابط است که بسيار مورد استقبال قرار گرفته است. رابط کاربري دوم با نام UIQ به وجود آمده است که داراي امکانات بسيار خوبي است و رفته رفته در حال باز کردن جاي خود در بين شرکت‌هاي توليد کننده موبايل است. هر دوي اين رابط‌ها به صورت کاملاً گرافيکي و شبيه به هم طراحي شده‌اند و کار با آنها بسيار راحت است.

معرفي UIQ:
سيستم عامل Symbian داراي چندين رابط کاربري است. يکي از رابط‌هاي کاربري جديد که کم کم از سوي برخي از شرکتهاي مهم مثل سوني اريکسون مورد استفاده قرار مي‌گيرد UIQ نام دارد. يک شرکت تازه تأسيس در يکي از شهرهاي سوئد در اواخر سال 1999 پايه گذار اين رابط کاربري شد. هم اکنون اين شرکت با حدود 130 نفر کارمند و برنامه نويس در حال گسترش محصول خود مي‌باشد.

اساس اين رابط کاربري بر پايه تغيير بر اساس سليقه کاربر بنا نهاده شده است و به راحتي قابل تغيير مي‌باشد. اين رابط کاربري داراي ويژگيها و برنامه‌هاي خاص خود است که از آن جمله مي‌توان به تکنولوژي خاص به کار رفته در آن، theme‌ها، مرورگر وب، سيستم پيغام رسان، سيستم تماس‌ها و سيستم برنامه‌هاي کاري اشاره کرد که به گونه خاصي در اين رابط کاربري قرار گرفته‌اند. براي هر برنامه نصب شده دو نوع حالت ديد وجود دارد. حالتي که مي‌توانيد ليست برنامه‌ها را ببينيد و حالتي که توضيحات آن برنامه قابل مشاهده است. کار با اين رابط کاربري بسيار آسان است و وقت زيادي براي يادگيري آن لازم نيست. همچنين از تکنولوژي ذخيره سازي اتوماتيک استفاده شده است و همه تغييرات بدون نياز به کاربر و حتي موقعي که برنامه هنوز باز است در حافظه ذخيره شده و به اين طريق شما هيچيک از اطلاعات خود را از دست نمي‌دهيد. حرکت در بين برنامه‌ها و امکانات هم بسيار آسان و ساده طراحي شده است و با حداقل کليک مي‌توان به امکانات رابط کاربري دست پيدا کرد.

تکنولوژي به کار رفته تصويري و استفاده در UIQ بر اساس قلم نوري مي‌باشد. صفحه نمايش موبايل‌هاي اين سيستم عامل بايد داراي حالت حساس و به صورت Touch Screen بوده و داراي قابليت نمايش رنگ به صورت 12bit و 16bit باشد.

آخرين نسخه UIQ نسخه 3 آن مي‌باشد اما فعلا در هيچ گوشي موبايلي از آن استفاده نشده است و در واقع پرکاربردترين نسخه از اين رابط کاربري همچنان نسخه 2.1 برنامه مي‌باشد. در نسخه 2.1 اغلب امکانات موجود به رابط کاربري اضافه شده است. براي نمونه استفاده از theme‌ها و همچنين java MIDP نسخه 2 اشاره کرد. نسخه 2.1 و 3 اين برنامه فقط روي سيستم عامل Symbian نسخه 7 قابل اجرا هستند. از قابليتهاي جديد نسخه 3 اين برنامه مي‌توان امکان استفاده در موبايل‌هاي با صفحه نمايش کوچک و همچنين امکان انتخاب براي استفاده يا عدم استفاده از قلم نوري اشاره کرد.

از گوشيهايي که هم اينک از اين رابط کاربري استاده مي‌کنند مي‌توان به Motorola A920 ،A925 Motorola، Motorola A1000، Sony-erricson P800، Sony-erricson P900، Sony-erricson P910، Benq P30، Benq P31 و Arima ASP805 اشاره کرد

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .