گوشي‌هاي مفقودي و دزديده شده را با کم‌ترين هزينه رديابي کنيد

شنبه 27 مهر 1392
گوشي‌هاي مفقودي و دزديده شده را با کم‌ترين هزينه رديابي کنيد

روال پيگيري سيم‌کارت‌هاي دزديده يا مفقود شده به اندازه‌اي طولاني و خسته کننده است که شايد راهکارهاي همراه اول و ايرانسل براي رديابي‌هاي مستقل و ويژه بيشتر به کار آيد.

 • 1به گزارش اپليکيشن ايراني، مفقود يا دزديده شدن گوشي‌هاي تلفن همراه بيش از خسارت‌هاي مالي و معنوي که به دنبال دارد، آزردگي خاطر و نوعي استرس دروني براي مال باختگان به وجود مي‌آورد به نوعي که آثار آن تا حدي بلند است که در برابر کوچکترين کنشي به صورت کاملا ناخودآگاه واکنش نشان مي‌دهند.

يک مؤسسه تحقيقات رواني در اروپا نيز سال گذشته اعلام کرد که استرس ايجاد شده در بانوان بسيار بيشتر از آقايان است و البته در اين گزارش بارها تأکيد شده بود که آثار اين سانحه براي کساني نمود دارد که گوشي را از کنار گوش آنان قاپ بزنند و الّا در شرايط ديگر يا با ديدن صحنه دزدي در پوزيشن‌هاي ديگر چندان اثري در روحيه آنان نمود نخواهد داشت.

اما در ايران همواره به کاربران موبايل توصيه شده که براي سيم‌کارت‌شان PIN Code در نظر بگيرند تا در صورت ربوده شدن گوشي، سيم‌کارت مورد مزاحمت و سوء استفاده قرار نگيرد؛ به کاربران گوشي‌هاي هوشمند نيز توصيه اين بوده که از برنامه‌هاي کاربردي ضد سرقت استفاده کنند تا در صورت دزديده شدن گوشي بتوان آن را قفل کرد يا حتي الامکان در صورت تعويض سيم‌کارت به شماره جديد آن دسترسي داشت.

رمزگذاري براي فايل‌ها و خودداري از نگهداري فايل‌هاي محرمانه و ضروري در گوشي همراه نيز از جمله ديگر نکاتي بوده که زبان به زبان چرخيده و دست کم کل جامعه را در بر گرفته است.

حال با تمامي اين تفاسير اگر گوشي دزديده يا مفقود مي‌شد، بايد به مرکز خدماتي اپراتور مورد نظر مي‌رفتيم تا با سوزاندن سيم‌کارت مانع از سوء‌استفاده از آن مي‌شديم يا خط را يک طرفه مي‌کرديم تا بتوانيم تماس‌هاي ورودي به گوشي را همچنان داشته و پيگير گوشي مفقودي باشيم.

گوشي‌هاي موجود در بازار بر حسب تنوع و قيمتي که دارند، گاهي براي مال‌باختگان بسيار پر اهميت است که به دنبال سارق بگردند و از اين جهت در گام اول بايد به اين يقين مي‌رسيدند که گوشي آن‌ها دزديده شده يا مفقود گرديدده است زيرا در صورت دزديده شدن، موضوع کيفري مي‌شود و در صورت مفقود شدن حقوقي؛ هر کدام از اين دو موضوع نيز روالي مشخص و جداگانه براي پيگيري دارد.

اگر شخصي معتقد باشد که گوشي او دزديده شده بايد به کلانتري و با نامه‌اي که از آنجا مي‌گيرد به دادسرا مراجعه کند؛ دادسرا هم مجددا نامه‌اي به آگاهي مي‌زند و در اين مرحله آگاهي درخواستي را براي سه اپراتور ارتباطي (همراه اول-ايرانسل-تاليا) تنظيم مي‌کند تا پيگير گوشي دزديده شده از طريق شماره سريال باشند.

حال اگر بعد از گذشت مدت زماني مشخص که معمولا 45 روز است، بررسي اپراتورها نتيجه دهد روال‌هايي بيش از مراحل ذکر شده پيش مي‌آيد و مجددا بايد بين دادسرا، آگاهي و اپراتور مربوطه طي‌العرض و شکوائيه‌اي را براي باز ستاندن گوشي دزديده شده تنظيم کرد.

اما حالت دوم اين است که مال‌باخته اعلام مفقودي کند که در اين شرايط با توجه به حقوقي بودن موضوع، پاي شوراي حل اختلاف به ميان مي‌آيد و برخي روال‌هاي پيگيري گوشي دزديده شده که مطرح شد، حذف مي‌شود.

روال رسمي تا پيش از اين به شکل مطرح شده بود و از اين جهت بسياري از مردم از پيگيري گوشي دزديده يا مفقود شده خود منصرف مي‌شدند، اما با سيستم‌هايي که همراه اول و ايرانسل براي مشترکان خود پديد آورده‌اند، شايد با توسل به راهکارهاي ساده‌تري نيز بشود که گوشي مفقودي يا دزديده شده را رديابي کرد.

*همراه اول ردياب گوشي‌هاي مفقودي يا دزديده شده*

مشترکين همراه اول براي رديابي گوشي مفقود يا دزديده شده خود مي‌توانند از روش‌هاي زير استفاده کنند:

•         ارسال شماره سريال گوشي از طريق شماره‌گيري کد #2141*111*

•         از طريق سامانه جامع پيامکي خدمات همراه اول با ارسال 2141 به شماره 111

سيستم رديابي گوشي تا 10 روز پس از دريافت شماره سريال، به جستجوي گوشي مفقود شده مي‌پردازد و درپايان نتيجه را به اطلاع مشترک مي‌رساند.

پس از گذشت 10 روز در صورت موفقيت در رديابي گوشي مبلغ 3000 تومان به حساب مشترک منظور شده و کد رهگيري در اختيار مشترک قرار مي‌گيرد تا مراحل حقوقي را از طريق مراجع ذي‌ربط پيگيري نمايد.

درصورت عدم موفقيت، هزينه‌اي از مشترک کسر نشده و مشترک مي‌‌تواند براي رديابي مجدد گوشي خود اقدام کند.

در هر دوره، تنها مي‌شود درخواست رديابي يک گوشي را از طريق يک شماره همراه اول اعلام کرد.

در طول دوره‌ي 10 روزه نيز مي‌توان با يکي از روش‌هاي زير از وضعيت فعال و غير فعال بودن سرويس رديابي و نيز تاريخ اتمام مهلت رديابي اطلاع پيدا کرد:

•         شماره گيري کد #2140*111*

•         ارسال 2140 به سرشماره 111*گوشي ايرانسلي را موقعيت‌يابي کنيد*

اپراتور دوم ارتباطي هم با سرويس موقعيت‌يابي (LBS)، برخلاف سرويس‌هاي رايج که با استفاده از ماهواره موقعيت را تعيين مي‌نمايد از دکل هاي تلفن همراه براي تعيين موقعيت استفاده مي‌کند.

به اين ترتيب، امکان رديابي هر وسيله‌اي تنها با يک سيم‌کارت ايرانسل مهيا مي‌‌گردد. (اين سرويس در مقايسه با GPS از دقت کمتري برخوردار بوده و براي موقعيت‌يابي بسيار دقيق توصيه نمي‌گردد.)

برخي ويژگي‌هاي اين سرويس نيز به شرح ارزان‌تر بودن نسبت به روش‌هاي مشابه، پوشش در اماکن مسقف و مصرف کمتر باطري نسبت به GPS است.

استفاده از اين سرويس با توجه به اينکه موقعيت‌يابي آن بر حسب طول و عرض جغرافيايي سيم‌کارت صورت مي‌گيرد، امکان اين را فراهم مي‌آورد تا حتي در فضاهاي سر بسته که امکان استفاده از GPS وجود ندارد، بتوان از موقعيت‌يابي استفاده کرد.

از آنجايي‌که اين سرويس تنها بر اساس شبکه تلفن همراه ايرانسل فعاليت مي‌کند، امکان استفاده از آن در خارج از پوشش اين شبکه وجود ندارد.


منبع : خبرگزاري تسنيم
3 نظر برای این مطلب ثبت شده است
 • داود

  وحدتی

  پنجشنبه 01 مرداد 1394

  با سلام گوشی من 2 روز پیش توسط 2 سارق جوان با قد حدود 1/75 سنت در منطقه زنبق سجادشهر مشهد با موتور سرقت (زورگیری) شد. گوشی من Sony Xperia Z2 مشکی مدلD6503 - به شماره IMEI 35472406-832563-5 و S/N:CB5A2096BJ می باشد . گوشی را پیدا کرده و سارق را دستگیر و مژدگانی دریافت کنید . ابتدای پلاک موتور سارق 85- می باشد . 09151580280

 • amir

  پنجشنبه 21 خرداد 1394

  من حدودسه ماه هست گوشیم دزدیده شده شکایت هم کردم همراه اول ردیابی می کنه ولی من سیم کارتم ایرانسل بوده ومتاسفانه شرکت ایرانسل پی گیری نکرده درصورتی که من هنوزوقتی به تلفنم زنگ میزنم روشن هست

 • saeid

  سه شنبه 15 ارديبهشت 1394

  من این مراحل رو طی کردم به نظرتون گوشیم پیدا میشه